Premier wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej dot. dalszych działań w związku z pandemią Covid-19

Szefowie państw i rządów zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 mld euro, które mają pomóc w walce z kryzysem gospodarczym.


Premier Mateusz Morawiecki i ekran wideokonferencji. 1 z 5
Fot. Krystian Maj / KPRM

Unijni przywódcy zobowiązali Komisję Europejską do przygotowania propozycji utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma wspierać gospodarczo Unię Europejską po kryzysie wywołanym COVID-19.

Kierunkowa koncepcja Funduszu Odbudowy jest popierana przez Polskę. Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że potrzebna jest mobilizacja pieniędzy pożyczkowych z rynku na zasadach wskazanych przez Komisję Europejską w Planie Odbudowy, ale także potrzebujemy nowych pieniędzy w budżecie UE, które zostaną przeznaczone na pomoc bezzwrotną.

Dodatkowo w polskim stanowisku podkreślono, że Fundusz powinien być otwarty dla wszystkich państw członkowskich. Jednocześnie Polska opowiada się za bardziej ambitnym kształtem samego budżetu wieloletniego UE, w szczególności polityki spójności, która poprzez swój inwestycyjny charakter może być jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu związanego z epidemią.

To już czwarte spotkanie unijnych liderów w takim formacie od 10 marca br.

Podsumowaniem wyników szczytu jest oświadczenie wydane przez Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.


Zobacz także