Premier: Wdrożymy kontrole sanitarne m.in. na granicy z Niemcami i Czechami

Podejmujemy kroki zapobiegawcze, by przyrost zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy – mówił szef rządu podczas dzisiejszej konferencji w KPRM. Dodał, że rozmawiał na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi przywódcami europejskimi.


Premier Mateusz Morawiecki po wyjściu z konferencji na korytarzu. 1 z 9
Fot. Adam Guz / KPRM

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie, który podejmuje decyzję o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach. Rozwiązaniem tym zostaną objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno na granicy z Czechami.

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne – mówił premier. Kontynuując, dodał, że rząd chce wdrożyć kontrole na wszystkich przejściach samochodowych, kolejowych oraz w portach, tak, aby nie zakłócać płynności ruchu na granicy.

Staramy się działać jak najbardziej prewencyjnie. Wiemy, że koronawirus rozprzestrzenia się szybko, a jego natura jest nieznana, dlatego musimy ograniczać wszystkie źródła dopływu do Polski – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Kontrole będą polegać m.in. na pomiarze temperatury oraz wypełnieniu tzw. formularza lokalizacyjnego.

Szef rządu zaapelował także do wszystkich osób, które podlegają kwarantannie, aby trzymały się zaleceń oraz do organizatorów imprez masowych o powstrzymanie się od ich organizacji.


Zobacz także