Premier w Wielkopolsce o wsparciu dla samorządów

Rząd stawia na zrównoważony rozwój kraju, mający prowadzić do wzrostu gospodarczego. Premier Mateusz Morawiecki przekazał przedstawicielom władz powiatowych i gminnych symboliczne czeki z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda. Pieniądze będzie można wykorzystać np. na remont drogi, szkoły czy kanalizacji. To odpowiedź rządu na potrzeby samorządów w realizacji inwestycji.


Premier Mateusz Morawiecki stoi obok mężczyzny, który trzyma czek. 1 z 12
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu odwiedził siedem powiatów w województwie wielkopolskim, m.in. takie miejscowości jak Oborniki, Grodzisk Wielkopolski, Gostyń i Środa Wielkopolska.

Premier podkreślił, że rząd, nie patrząc na barwy polityczne, przeznacza środki na inwestycje lokalne dla każdego powiatu i każdej gminy, według sprawiedliwego i obiektywnego podziału. Jak dodał, środki te mają zaspokoić potrzeby samorządów, a także wesprzeć przedsiębiorców lokalnych, którzy – jak zauważył – bardzo ucierpieli ze względu na pandemię koronawirusa.

Szef rządu ocenił, że ten kryzys to również szansa. Kryzys, to zmiana filozofii w budowaniu łańcuchów dostaw, w budowaniu globalnych łańcuchów produkcji. Jak przekonywał, my Polacy musimy sprzedawać polskie produkty pod polską marką, po to, żeby marża była jak największa, żeby nasi pracownicy mogli zarabiać coraz lepiej. Pogratulował przy tym wielkopolskim przedsiębiorcom zdolności do ekspansji międzynarodowej.

6 mld na inwestycje lokalne

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji. Dlatego rząd pomoże samorządom poprzez przekazanie środków na realizację zadań inwestycyjnych, np. na remonty, przedszkola, szpitale oraz inne lokalne działania. 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, o wartości około 6 mld zł. Środki przekazane przez rząd pochodzą z budżetu centralnego. Maksymalna dotacja dla jednego samorządu w ramach Funduszu to ponad 93 mln zł.

Fundusz jest przeznaczony dla wszystkich gmin i powiatów w Polsce. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji.

Wsparcie nie tylko dla samorządów

Rząd zauważa potrzebę inwestycji publicznych, które wpłyną na wzrost gospodarczy kraju. Dlatego dodatkowe środki będą także wsparciem dla polskich małych i średnich firm, które wykonują inwestycje dla samorządów.

Współpraca rządu z samorządem

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dzisiaj najlepsze rezultaty osiąga się wtedy, kiedy rząd i samorządy działają ręka w rękę – przedsiębiorcy, mieszkańcy, samorząd i rząd. I tak staramy się robić – wskazał.

Premier podkreślił, że zdaje sobie także sprawę, że samorządy potrzebują pomocy ze strony państwa, dlatego każda gmina i powiatu, w otrzyma wsparcie ze strony Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak dodał, To wsparcie jest do zastosowania na te cele, które dla państwa są najważniejsze. To może być basen, szkoła, chodnik, droga, wkład własny do realizacji jakiegoś większego projektu.


Zobacz także