Premier w Sejmie: Tarcza antykryzysowa ma chronić firmy przed kryzysem

Staramy się zapobiegać bankructwom przedsiębiorstw i zwolnieniom pracowników – zaznaczył Mateusz Morawiecki, prezentując w Sejmie założenia rządowego pakietu antykryzysowego.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia na mównicy sejmowej.
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier przyznał, że to, co dzieje się na naszych oczach, jest największym wyzwaniem ostatnich dziesięcioleci. Wyjaśnił, że Covid-19 to wielki kryzys zdrowotny, który w wielu krajach świata przekształcił się już w głęboki kryzys gospodarczy. Zapewnił jednak, że rząd nie zostawi Polaków samymi sobie. Przygotowaliśmy najwłaściwsze rozwiązania gospodarcze – podkreślił premier. Nasza tarcza antykryzysowa to około 10 proc. PKB– wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że zaproponowane rozwiązania dotyczą utrzymania zdolności produkcyjnych oraz zatrudnienia i są dostosowane do odbudowywania gospodarki. Premier wyjaśnił, że oprócz działań osłonowych na rynku pracy, mają być uruchomione pieniądze gwarancyjne i pieniądze bezpośrednie – co najmniej 70 mld zł na utrzymanie płynności w firmach, pożyczki, bezpośrednie dopłaty oraz kredyty.

Jak zaznaczył, rozwiązania zawarte w rządowym pakiecie obejmują m.in. pełne zwolnienie z ZUS oraz zasiłki dla osób, które wcześniej były na umowach zlecenia lub umowach cywilnoprawnych i te umowy straciły. Środki z Tarczy antykryzysowej wystarczą na zapewnienie 40 proc. wynagrodzenia dla pracowników wszystkich firm – mikro, małych, średnich i największych – które zobowiążą się do utrzymania jak największej liczby miejsc pracy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zaapelował także do posłów o jak najszybsze i zgodne przyjęcie Tarczy antykryzysowej. Każdy dzień zwłoki oznacza dziesiątki tysięcy bezrobotnych – wyjaśnił premier.

Więcej o założeniach Tarczy antykryzysowej

https://www.gov.pl/web/rozwoj/pakiet-dot-tarczy-antykryzysowej-przyjety-...


Zobacz także