Premier w Sejmie: Przyszłość Polski to silna i zintegrowana Europa

Premier Donald Tusk zabrał głos w debacie o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2014 r.


Premier Donald Tusk przemawia w sejmie. 1 z 6
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Szef rządu zaznaczył, że istotą dzisiejszego spotkania w Sejmie powinna być rzetelna, otwarta i autentyczna debata między głównymi siłami politycznymi na temat polityki zagranicznej. – Nigdy do tej pory, po roku 1989, nie było momentu, który tak by uzasadniał potrzebę uczciwej i otwartej dyskusji na temat strategii międzynarodowej Polski. Nie byliśmy nigdy w tak krytycznej sytuacji, blisko naszych granic - podkreślił premier.

– Mamy odwagę powiedzieć, że bezpieczna przyszłość Polski to silna, mocno zintegrowana Europa. Bezpieczna przyszłość Polski to bardzo dobre relacje z pozostałymi sąsiadami, w tym z Niemcami - zaznaczył szef rządu.

– Mamy także odwagę powiedzieć, że wszyscy politycy i ugrupowania polityczne, które w Polsce i Europie osłabiają dziś zintegrowaną Unię Europejską, chcą robić wyłomy w Unii Europejskiej, tak naprawdę grają - obiektywnie lub subiektywnie - rolę sprzyjającą Putinowi w jego bardzo niebezpiecznej grze - ocenił Donald Tusk.

– Każdego dnia jesteśmy świadkami rzeczy historycznych w głębokim i bardzo niebezpiecznym tego słowa znaczeniu, i mamy prawo oczekiwać od opozycji poważnego potraktowania sprawy, bo poważniejszej nie było i nie będzie w najbliższej przyszłości - podkreślił premier.

Donald Tusk zaznaczył, że kluczową sprawą jest nieobecność podczas sejmowej debaty o polskiej polityce zagranicznej prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. - To on powinien rozstrzygnąć, jakie jest prawdziwe stanowisko PiS dotyczące relacji Polski z Europą, Rosją, Ukrainą - powiedział szef rządu. W sejmowej debacie w imieniu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał poseł Witold Waszczykowski.


Zobacz także