Premier w Sejmie: Nie będziemy pobłażliwi dla zbrodni pedofilskich

Szef rządu zabrał głos w związku z pierwszym czytaniem rządowego projektu nowelizacji kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar za najcięższe zbrodnie, w tym za pedofilię.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia na mównicy sejmowej. 1 z 4
Fot. Adam Guz / KPRM

Mateusz Morawiecki mówił, że musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej Polski chcemy. Czy opowiadamy się za Polską sprawiedliwą wobec słabszych i bezbronnych, czy za pobłażliwą wobec bandytów i ich haniebnych występków – podkreślił premier.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji kodeksu karnego, przestępstwa pedofilii będą karane dużo surowiej niż obecnie. Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, zbrodnie pedofilskie nie będą się przedawniać, ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16. roku życia, a w rejestrze pedofilów zostanie ujawniony zawód skazanych.

Nasze działania zaostrzające kodeks karny zmierzają do tego, żeby sądy przede wszystkim stosowały wyższe kary, ale żeby była też nieuchronność kary – zaznaczył premier.

Szef rządu poprosił Sejm o przyjęcie projektu w trybie pilnym oraz zaapelował do opozycji o głosowanie za zaostrzeniem kar za pedofilię.


Zobacz także