Premier w Pradze: 30 lat temu kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności

Jestem przekonany, że historia Czech, Polski oraz innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody – mówił szef rządu podczas uroczystości upamiętniającej 30. rocznicę aksamitnej rewolucji. Jak dodał 30 lat temu, gdy upadły mury, kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności, demokracji.


Widok na Pragę. 1 z 12
Fot. Adam Guz / KPRM

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska była krajem, który rozpoczął proces zmian w Europie Środkowej na początku lat 80. XX wieku, gdy powstała Solidarność oraz przez częściowo wolne wybory w 1989 r. Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne - na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji - kontynuował.

Jak zaznaczył, oba nasze kraje były izolowane przez ponad 40 lat przez komunizm. Jednak w kluczowych momentach 1989 r. nasze społeczeństwa szły razem. Dziś wspólnie występujemy jako kluczowi partnerzy nie tylko w ramach grupy V4, ale też Inicjatywy Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki – zakończył szef rządu.

W praskim Muzeum Narodowym odbyła się ceremonia, w trakcie której zaprezentowano wystawę poświęconą aksamitnej rewolucji. Podczas wizyty Mateusz Morawiecki wziął także udział w spotkaniu premierów oraz przewodniczącego Bundestagu.

W obchodach uczestniczyli również premierzy Czech, Słowacji i Węgier oraz przewodniczący Bundestagu.

Aksamitna Rewolucja to społeczne protesty w Czechosłowacji w drugiej połowie listopada 1989 r. przeciwko polityce komunistycznych władz tego kraju. Doprowadziły one do dymisji kierownictwa Komunistycznej Partii Czechosłowacji, powołania rządu z udziałem przedstawicieli demokratycznej opozycji oraz przeprowadzenia wolnych wyborów.


Zobacz także