Premier w Nigerii: bardzo dużo obszarów możliwej współpracy [WIDEO]

Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Nigerii stwierdził, że relacje gospodarcze pomiędzy oboma krajami mogą być zdywersyfikowane i mieć charakter partnerski.


Powitanie Donalda Tuska przez prezydenta Nigerii Goodlucka Jonathana 1 z 16
Maciej Śmiarowski/KPRM

Rozmawiano o współpracy w ramach m.in. handlu, projektów energetycznych, rolnictwa, polityki obronnej i międzynarodowej.

- Nasze doświadczenia, umiejętności i potencjały mogą  się świetnie uzupełniać - zaznaczył premier.

Premier podkreślił, że Nigeria jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Afryki. Przypomniał też, że Polska, jako jeden z niewielu europejskich krajów, utrzymała wzrost gospodarczy w czasach światowego kryzysu gospodarczego.

W spotkaniu premiera Donalda Tuska z prezydentem ze strony nigeryjskiej wzięli udział ministrowie rządu w Abudży odpowiadający za kluczowe resorty: minister spraw zagranicznych, minister finansów, minister przemysłu, handlu i inwestycji, minister ds. energii, minister górnictwa i stali, minister ropy i gazu, oraz wiceministrowie obrony i rolnictwa.

Gaz, ropa, węgiel, rafinerie

Premier poinformował, że Polska chciałaby współpracować z Nigerią w kwestii surowców naturalnych, przede wszystkim gazu, węgla, ropy, a także budowy i modernizacji nigeryjskich rafinerii.

Zdaniem Donalda Tuska należy wykorzystać zasoby intelektualne i technologiczne obu krajów. Dodał, że w zasadzie możliwa jest współpraca w każdej dziedzinie gospodarki i życia. Wyraził też przekonanie, że spotkania między biznesmenami z obu krajów oraz jutrzejsze polsko - nigeryjskie forum gospodarcze przyniosą praktyczne rezultaty.


Zobacz także