Premier w Łowiczu: Polska może stać się rajem inwestycyjnym

- Jeśli chcemy skutecznie walczyć z bezrobociem, to musimy przygotować dodatkowe zachęty dla inwestorów - mówił Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami specjalnych stref ekonomicznych (SSE).


Parking tirów w bazie logistycznej 1 z 5
Maciej Śmiarowski/KPRM

- Zależy nam na tym, aby w SSE inwestycje pojawiały się teraz, kiedy mamy największe problemy na rynku pracy - powiedział premier i dodał: - Polska może stać się rajem inwestycyjnym wśród państw Unii Europejskiej.

Donald Tusk zapowiedział dodatkowe zachęty i bonusy dla inwestorów, którzy zdecydują się na nowe inwestycje w naszym kraju. Przypomniał, że rząd zdecydował ostatnio o przedłużeniu działania SSE do 2026.

Stefy w liczbach

W Polsce działa teraz 14 specjalnych stref ekonomicznych, zlokalizowanych w 146 miastach i 210 gmianach. Do pierwszego kwartału 2013 przedsiębiorcy działający w SSE zainwestowali blisko 87 mld zł i utworzyli 184 tys. miejsc pracy.

Bonusy dla inwestorów

Przedsiębiorcy działający w strefach prowadzą swoją działalność na preferencyjnych warunkach. Przysługuje im pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego. Funkcjonowanie stref wpływa na rozwój gospodarczy regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy.

Przystanek Łowicz

Oprócz spotkania z przedstawicielami stref ekonomicznych, premier odwiedził także nowe centrum logistyczno-magazynowe w Łowiczu.

To baza firmy United Oilfield Services, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego (w tym łupkowego) oraz ropy naftowej.

Firma zainwesotwała w łowicką bazę 35 mln zł. Pracę w nowym centrum znajdzie co najmniej 120 osób.

Wizyty premiera

Łowicz to kolejny przystanek w ramach cyklu wizyt premiera w różnych regionach Polski. Wcześniej Donald Tusk odwiedził:


Zobacz także