Premier w Krakowie o wyzwaniach dla NATO

Premier Donald Tusk wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw NATO odbywającym się w Krakowie w dniach 19-20 lutego br. Najważniejszym tematem spotkania są sprawy związane z misją ISAF w Afganistanie, która obecnie stanowi priorytet w działaniach Sojuszu. Szef polskiego rządu spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jaap de Hoop Schefferem oraz z sekretarzem obrony USA Robertem Gatesem.


Zdaniem premiera, NATO musi rozwijać zdolność reagowania na nowe zagrożenia, które pojawiają się we współczesnym świecie. – Dzisiaj świat nie obawia się tylko czołgów, bomb, ale stoi w obliczu zagrożenia terroryzmem, przed zagrożeniami gospodarczymi, a także atakami z cyberprzestrzeni. Potrzebujemy nowych instrumentów, aby potrafić zidentyfikować tego rodzaju zagrożenia – podkreślał Donald Tusk. Dodał, że strategia Sojuszu musi być powiązana z potrzebami i wyzwaniami krajów członkowskich, a także partnerów globalnych i państw, które aspirują do Sojuszu.

W opinii szefa polskiego rządu, bardzo ważnym wyzwaniem dla NATO jest bycie skutecznym sojuszem, którego głównym celem jest zbiorowa obrona. - Musimy wzmacniać transatlantyckie więzi, jednocześnie potwierdzając naszą wolę i gotowość kontynuowania polityki otwartych drzwi dla demokratycznych krajów Europy, które podzielają nasze wartości i chcą dołączyć do sojuszu – mówił prezes Rady Ministrów. Jak zaznaczył, NATO potrzebuje nowej koncepcji strategicznej, by sprostać nowym wyzwaniom, a dyskusja nad nową koncepcją powinna ruszyć na kwietniowym szczycie.

Za inne ważne wyzwanie dla NATO premier Donald Tusk uznał wspieranie krajów dotkniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi. W ocenie szefa rządu, jednym z takich nowych wyzwań jest misja w Afganistanie, a jej sukces zależy od wspólnego zaangażowania. - W walce z globalnymi zagrożeniami liczą się każdy dzień i każdy człowiek. My, Polacy, przekonaliśmy się o tym w ostatnich tygodniach, gdy walczyliśmy o życie naszego rodaka, który został uprowadzony i zamordowany przez terrorystów - wyjaśniał premier.

Podczas swego wystąpienia prezes Rady Ministrów zaznaczył, że spotkanie w Krakowie zbiega się z 10. rocznicą akcesji Węgier, Czech i Polski i przez ten czas sojusz zwiększył zdolność podejmowania nowych zadań i rozwiązywania nowych problemów. Jego zdaniem, najnowsze rozszerzenie o Albanię i Chorwację także okaże się sukcesem. Na zakończenie premier w imieniu polskiego rządu podziękował za kierowanie sojuszem przez ostatnie pięć lat sekretarzowi generalnemu NATO, którego kadencja upływa latem tego roku.

Sekretarz generalny Jaap de Hoop Scheffer podkreślił, że Polska już od 10 lat jest solidnym sojusznikiem NATO. – Jeśli chcecie wiedzieć, co znaczy solidny sojusznik, jedźcie do Afganistanu, do prowincji Ghazni. Zobaczycie, co robią polscy żołnierze dla Afganistanu, broniąc wartości naszego sojuszu – mówił.
                                                                     ***

Nieformalne spotkanie ministrów obrony państw NATO w Krakowie są jednymi z ostatnich przygotowań do zaplanowanego na 3-4 kwietnia br. jubileuszowego szczytu Sojuszu w Strasburgu i Kehl. W tym roku NATO obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Jest to również 10. rocznica wstąpienia Polski do grona państw-członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to także ostatnie spotkanie, któremu przewodniczyć będzie kończący kadencję sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer, a jednocześnie pierwsze z udziałem przedstawiciela nowej administracji USA sekretarza obrony Roberta Gatesa.

Uczestnicy obrad dyskutują nad kwestiami związanymi z transformacją NATO, w tym m.in. nad koncepcją strategiczną i rozwojem sił szybkiego reagowania.

W Krakowie przebywa blisko 50 delegacji narodowych i reprezentujących organizacje międzynarodowe – w sumie ponad 700 osób. Obradom towarzyszy bardzo duże zainteresowanie ze strony mediów – akredytowano ponad 400 dziennikarzy z całego świata.

 


Zobacz także