Premier w Głuchołazach: Nie powinno dojść do nawrotu wysokiej wody

Premier Tusk spotkał się z mieszkańcami Głuchołaz na Opolszczyźnie, które walczą ze skutkami nawałnic. Na miejscu wziął też udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego.


Premier Tusk spotkał się z mieszkańcami poszkodowanymi w wyniku nawałnic. 1 z 6
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Premier odwiedził domy, które ucierpiały w wyniku zalania i rozmawiał z ich mieszkańcami.

- Mieszkańcy Głuchołaz przekazali gratulacje pod adresem strażaków - powiedział premier Tusk. Dodał, że jego rozmówcy podkreślali natychmiastową pomoc ze strony władz i służb. Zwrócił też uwagę na nadzwyczajną solidarność  lokalnej społeczności. - To bardzo pozytywny sygnał, jeśli chodzi o reagowanie ludzi - zaznaczył.

- Po doświadczeniach powodzi z 2010 r. zdecydowaliśmy się działać prewencyjnie i wszędzie tam, gdzie jest zagrożenie wcześnie wysyłać strażaków - powiedział.

Premier Tusk mówił także o możliwości uzyskania bezzwrotnej pomocy od samorządu w wysokości do 6 tys. zł oraz zadeklarował pomoc przy odbudowie pobliskiego mostu.

W środę 28 maja od godz. 19 na terenie gminy Głuchołazy wystąpiły intensywne opady deszczu przekraczające 25 mm. Doszło do licznych podtopień dróg i budynków. Na miejscu pracują jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.


Zobacz także