Premier uhonorował najlepsze ośrodki naukowe

- Idea, by uczynić Polskę bardziej konkurencyjną i innowacyjną się materializuje - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości ogłoszenia Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących i najlepszych kierunków studiów w Polsce.


- Dla mnie to wielki zaszczyt spotkać się z ludźmi, od których zależy przyszłość nie tylko dziś żyjących tu w Polsce. Kiedy dyskutujemy w Brukseli, Warszawie, wielu innych miejscach w Europie czy na świecie o największych wyzwaniach, jakie czekają poszczególne narody, oczywiście innowacyjność i konkurencja pojawiają się na pierwszym miejscu - podkreślił szef rządu.Status KNOW otrzymały:
  1. Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych,
  2. Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego "Materia-Energia-Przyszłość",
  3. Warszawskie Akademickie Konsorcjum Chemiczne,
  4. Konsorcjum Naukowe Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Farmakologii PAN,
  5. Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
  6. Centrum Badań Innowacyjnych w Białymstoku.

Każdy ośrodek otrzymujący status KNOW otrzyma do 50 mln zł dofinansowania w ciągu pięciu lat. Pieniądze te mogą być przeznaczone m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych.

To pierwsza edycja konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące.

Zobacz także