Premier: Udaremniliśmy przemyt gigantycznej ilości kokainy

Przejęcie ponad 3,2 tony substancji zawierającej kokainę to kolejny wielki sukces polskich służb. Jej wartość rynkowa wyniosłaby 3 mld złotych. Dzięki współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji, Straży Granicznej i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej duża ilość narkotyków nie trafi na rynek. Kokaina została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Ukryta była w zamrożonej pulpie ananasowej. W związku ze sprawą zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.


Pracownicy służb. 1 z 6
Fot. Adam Guz / KPRM

Udało się udaremnić przemyt o wielkiej wartości. To kolejny sukces polskich służb w walce z mafią narkotykową – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. Jak wyjaśnił przemyt początkowo trafił z Ekwadoru do Niemiec, gdzie nie udało się go wykryć. Zrobiły to dopiero polskie służby.

Premier podkreślił, że państwo powinno stać na straży prawa i bezpieczeństwa obywateli. Jak dodał, „poprzez ten udaremniony przemyt widać jak dbamy o bezpieczeństwo nie tylko Polaków”. Przemyt był kierowany zapewne nie tylko do Polaków, ale też do Skandynawii i do Niemiec. Polskie służby wykazały się wyższą czujnością – podsumował Mateusz Morawiecki.

Wykrycie przemytu – rentgen, psy i badania chemiczne

W jednym z gdyńskich magazynów należącym do legalnie działającej firmy przechowywane były 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów, które zawierały zamrożoną pulpę ananasową. Towar na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 r., drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Następnie powołano biegłego z zakresu chemii, żeby stwierdził, co znajduje się w beczkach. Z uwagi na sposób maskowania narkotyku badania chemiczne przeprowadzono z wykorzystaniem niestandardowych metod badawczych.

Do sprawy zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledczy badają udział innych osób oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcie narkotyków.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że „to historyczne osiągnięcie” oraz dowód profesjonalizmu CBŚP, Policji oraz straży granicznej. Podziękował zaangażowanym służbom za kolejne wielkie sukcesy na poziomie ogólnoeuropejskim. Przypomniał, że w tym roku CBŚP obchodzi 20-lecie swojego istnienia.

Ostatnie duże akcje Policji

W grudniu 2019 r. policja zapobiegła przemytowi 2 ton kokainy z Kolumbii o wartości około 2 mld zł. Miały one trafić na terytorium Unii Europejskiej.

Nielegalna fabryka i magazyn narkotyków działały na terenie woj. wielkopolskiego. Funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska rozbili grupę zajmującą się przemytem narkotyków na ogromną skalę po wielomiesięcznej obserwacji jej działań na terenie wielu województw.

W marcu 2020 r. policja powstrzymała rekordowy przemyt heroiny. Próbowano wówczas przemycić 275 kg narkotyku, wartego około 60 mln zł. Zlikwidowano też kanał przemytu narkotyków z Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej.

To efekt wielomiesięcznej pracy policjantów z CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W Polsce w działaniach brali też udział funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Operacje przeprowadzono na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski, przy wsparciu Europolu.

Czytaj więcej:

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-udaremnilismy-rekordowy-przemyt-heroiny.html

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-udaremnilismy-najwiekszy-od-lat-przemyt-narkotykow.html


Zobacz także