Premier: uczniom i nauczycielom dziękuję za nietypowy rok szkolny i życzę bezpiecznych wakacji

Premier Mateusz Morawiecki razem z uczniami, nauczycielami i rodzicami uczestniczył w zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach. Pandemia COVID-19 sprawiła, że rok szkolny 2019/2020 był czasem szczególnym. Uczniowie oraz nauczyciele zamienili sale lekcyjne w szkołach na zdalne nauczanie w swoich domach. Dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegła sprawnie.


Selfie premiera z uczniami. 1 z 5
Fot. Krystian Maj / KPRM

Blisko 5 mln uczniów i słuchaczy z ponad 24 tys. szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych zakończyło rok szkolny.

„Drodzy uczniowie i nauczyciele, dziękuję za ten nietypowy rok szkolny. Kiedy go zaczynaliśmy we wrześniu nikt nie spodziewał się, co może się zdarzyć. Dziękuję za ten trudny okres, za tę naukę, za naukę nauczania zdalnego” – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Nauczanie na odległość

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, a także nauczycieli, w marcu rząd zawiesił zajęcia stacjonarne w szkołach, a także wprowadził zdalne nauczanie. Uczniowie zamienili sale lekcyjne na nauczenie na odległość w swoich domach.

„Drodzy rodzice, wam też w szczególności chciałbym podziękować, bo dla niektórych z was był to najcięższy rok, a zwłaszcza ten ostatni semestr. Wiem doskonale, jak trudno było się przestawić. Cieszę się z tego, że ten nadchodzący rok szkolny, mam nadzieję z powrotem będzie normalny, będzie taki jak zwykle” – dodał szef rządu.

Aby ułatwić to zadanie, Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło specjalną platformę epodreczniki.pl, na której uczniowie i nauczyciele mogli znaleźć ciekawe i przydatne materiały. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, a także tworzenie testów sprawdzających. Strona epodreczniki.pl zawiera obecnie blisko 7 tys. interaktywnych e-materiałów, ponad 3 tys. scenariuszy lekcji oraz 105 programów nauczania. W czasie nauki zdalnej platforma cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Od 1 marca do 22 czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej odnotowało ok. 1 mln odsłon dziennie. Swoje konto na platformie założyło 5,7 mln użytkowników, a skorzystało z niej 10,5 mln osób.

To jednak niejedyne tego typu miejsce w Internecie. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło portal www.gov.pl/zdalnelekcje.  Od 15 marca do 23 czerwca portal odwiedziło ponad 2,5 mln osób. Użytkownicy wygenerowali w tym czasie niemal 67 mln odsłon strony, a w ciągu trzech ostatnich miesięcy przygotowano 2580 lekcji i opublikowano 18,5 tys. materiałów edukacyjnych.

Sprzęt komputerowy dla szkół

Rząd wsparł również jednostki samorządu terytorialnego w zakupie sprzętu do zdalnego nauczania. Budżet programu „Zdalna szkoła” wynosił 187 mln zł – to równowartość 125 tys. tabletów lub 53 tys. laptopów. Wnioski złożyło 2738 spośród 2790 uprawnionych jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki temu trafiło do nich ponad 180 mln zł.  

W połowie maja została uruchomiona kolejna edycja programu – „Zdalna szkoła +”, którego budżet wynosi 180 mln zł. Zasady są takie same jak poprzednio – możliwie najprostsza procedura, błyskawicznie rozpatrywane wnioski oraz dofinansowanie zakupów zrobionych od 16 marca.

Programy „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła+” to działania finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.


Zobacz także