Premier Tusk: wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Szef rządu zaproponował podwyżkę świadczenia do kwoty 1000 zł netto od 1 maja 2014 r.


Premier rozmawia w Sejmie z rodzicami dzieci niepełnosprawnych
Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM

Jak zapowiedział Donald Tusk, od 1 maja świadczenie pielęgnacyjne dla rodzica pozostającego z niepełnosprawnym dzieckiem w domu wyniesie 1000 zł netto, od 1 stycznia 2015 kwota ta ma wynieść 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 osiągnie ona wysokość płacy minimalnej.

- Przyspieszenie tego procesu to efekt waszej determinacji, wychodzimy wam naprzeciw i staramy się ten czas skrócić - powiedział premier do rodziców dzieci niepełnosprawnych.

- Wiem, że macie za mało pieniędzy, ale prawdą jest też, że zwiększaliśmy to świadczenie tak, jak to było możliwe - zaznaczył premier. Jak przypomniał, w ciągu 5 lat świadczenie dla rodziców wzrosło z 420 do 820 zł.

Według premiera, w ciągu kilkudziesięciu godzin ma powstać projekt zmian dotyczący rodziców dzieci niepełnosprawnych, a we wtorek ma zapaść decyzja o przesunięciu środków w budżecie państwa. Jak wyjaśnił, komisja sejmowa będzie mogła przedstawić projekt jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Premier zaznaczył, że posłowie będą mogli dokonać jeszcze przesunięć finansowych, jednak tak, aby nie zwiększyć deficytu budżetowego.


Zobacz także