Premier Tusk w Sejmie: Plany rządu do 2015 r.

Wzrost kwoty na waloryzację rent i emerytur w 2015 r. oraz zwiększenie ulgi na 3 i kolejne dziecko o 20 proc. – to główne plany rządu do końca kadencji.


Ministrowie w Sejmie. Szeroki kadr. 1 z 7
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Waloryzacja rent i emerytur 
 

Premier Donald Tusk zapowiedział zwiększenie globalnej kwoty przeznaczonej na waloryzację rent i emerytur. Będzie to oznaczało, że minimalny wzrost świadczenia wyniesie w 2015 r. 36 zł.  W porównaniu z planowanym do tej pory wzrostem świadczeń na poziomie 10 zł, proponowany przez rząd wzrost przynajmniej w jakimś stopniu powinien zadośćuczynić trudy życia codziennego polskim emerytom i rencistom – ocenił szef rządu. Jak dodał, zmiany obejmą tych emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe niż 3300 zł.

Zwiększenie ulg prorodzinnych
 

Ulgi na 3 i kolejne dziecko zostaną zwiększone o 20 proc. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 zł do 2 tys. zł. Na czwarte i kolejne dziecko wzrośnie z 2 224 zł do 2,7 tys. zł.

Według premiera, nowe ulgi będzie można wykorzystywać na zasadach, zgodnie z którymi osoby mniej zarabiające (i nie płacące dostatecznie wysokich podatków) będą mogły otrzymać zwrot z kasy państwa. Przykładowo,  rodzina z trójką dzieci, w której ociec zarabia 1,7 tys. zł (matka zajmuje się potomstwem): przy wspólnym rozliczeniu za 2014 r. zamiast 430 zł odliczenia od podatku uzyska 4,2 tys. zł zwrotu.

Premier zaproponował, by od tego roku podatkowego każda polska rodzina z dziećmi mogła w pełni wykorzystać ulgę na dzieci, niezależnie od dochodów. Zaznaczył, że na tej zmianie skorzysta 52 proc. podatników z trójką dzieci. Będzie to ok. 1 mln 200 tys. rodzin.

Wielokrotność Planu Marshalla, czyli podział środków unijnych
 

Finalizujemy zadanie podzielenia 400 mld zł, czyli lwiej części wynegocjowanych środków europejskich - powiedział premier Tusk. Środki zostaną rozdysponowane w porozumieniu z samorządami wojewódzkimi w postaci tzw. kontraktów terytorialnych. Debata o podziale środków znajdzie swój finał tej jesieni.

Średnio mówimy o około 15-20 mld na województwo, zależnie od skali. To niezależny od innych źródeł finansowania bonus, który stanowi minimum wydatków.

Jeśli uda nam się dobrze z samorządami zaplanować te środki to będzie wielokrotność Planu Marshalla sprzed dziesiątek lat, o którym Polacy tak marzyli - podkreślił premier.

Plan Marshalla służył odbudowie gospodarek krajów Europy Zachodniej po II Wojnie Światowej.

Bezpieczeństwo Polski przede wszystkim
 

Sytuacja na Ukrainie to dla mnie przede wszystkim problem bezpieczeństwa Polski – podkreślił premier.

Szef rządu powiedział, że polski rząd będzie starał się wpływać na politykę Unii Europejskiej (UE) i NATO, by ta polityka była jak najbardziej zbliżona do polskiego poglądu. Nie powinniśmy się licytować na to, kto bardziej wymachuje pięścią, ale wpływać na zachowania całej wspólnoty. Nie pozwolimy, by polska polityka dryfowała w kierunku politycznej mielizny - dodał. Zaznaczył, że alternatywą dla tworzenia wspólnych założeń polityki międzynarodowej jest „romantyczna izolacja” Polski.

Ukrainie pomożemy tylko wtedy kiedy skłonimy do pomocy UE, USA i Kanadę. To są partnerzy, na których musimy wpływać, by realizować wspólną wobec Rosji i Ukrainy politykę - stwierdził.

Premier zapowiedział, że celem Polski przy obsadzie unijnych stanowisk jest zdobycie maksymalnego wpływu na kształtowanie unijnych polityk.

Wydatki na obronę - wzrost do 2% PKB od 2016 r.
 

W 2015 r., w związku z koniecznością zapłaty ostatniej części należności za samoloty wielozadaniowe F-16, nie będziemy zwiększali pułapu wydatków na obronę. Utrzymamy go na poziomie procentowym z 2014, ale będziemy chcieli uzyskać wskaźnik 2% PKB wydatków na obronę w roku 2016 - dodał.

Nasze starania muszą dotyczyć także większej obecności NATO. Tu chyba jest konsensus co do większej obecności NATO na wschodniej flance, w Polsce - mówił premier. Dodał, że jest przekonany, że potwierdzi to także szczyt NATO w Newport, który odbędzie się na początku września. Im bardziej Polska jest osadzona w strukturach natowskich, tym bardziej jest bezpieczna, szczególnie w kontekście wydarzeń na Ukrainie - zaznaczył.


Zobacz także