Premier Tusk w Sejmie o Ukrainie

- Jedynym prawomocnym rządem Ukrainy jest rząd Arsenija Jaceniuka, rząd wyłoniony przez ukraiński parlament – powiedział premier Tusk na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu.


Przemówienie premiera w Sejmie 1 z 4
M. Śmiarowski/KPRM

Premier dodał, że od tych słów „powinna się rozpoczynać każda dyskusja w Polsce, w Europie, na Ukrainie, w Rosji, na świecie, na temat konfliktu za naszymi wschodnimi granicami".

- Polska będzie wspierała z całych sił wniosek o podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, gdy ukraiński rząd taki wniosek przedstawi – zadeklarował premier Tusk. Podkreślił, że Ukraina to "jedyne miejsce na ziemi, gdzie ludzie oddali swoje życie za ideę integracji europejskiej".
 

Niezależność energetyczna
 

Premier podkreślił konieczność działań zmierzających do niezależności energetycznej Europy. - Państwa europejskie niezależnie od rozwiązania kryzysu krymskiego muszą dokończyć to wielkie dzieło niezależności energetycznej Europy. To dotyczy odważnych decyzji dotyczących nie tylko gazociągów, ale też dotyczących całej energetyki europejskiej – powiedział.

Zapewnił, że Polska jest dziś państwem odpornym na ewentualne sankcje gazowe ze strony Rosji, m.in. dzięki inwestycjom w infrastrukturę gazową. Chodzi m.in. o terminal LNG w Świnoujściu, zbiorniki gazu i połączenia gazowe z krajami regionu.

Dodał, że potrzebne jest także opracowanie planu modernizacji ukraińskiego systemu gazowego. - Wsparcie Ukrainy w sektorze energetycznym będzie testem, na ile Europa i świat zrozumiały co oznacza gaz, energia w wielkiej dyplomatycznej grze o przyszłość świata – zaznaczył.

- Chciałbym, aby jutro w Brukseli wszystkie rządy europejskie i europejskie instytucje zgodziły się, aby niezależnie od terminu podpisania umowy stowarzyszeniowej, jej istotne zapisy weszły w życie, zanim zostanie podpisana. Dotyczy to przede wszystkim części handlowej, której podpisanie, a następnie wdrażania mogłoby przynieść Ukrainie bardzo wymierne korzyści - powiedział premier Tusk.

Celem pozostaje pokój i stabilizacja w regionie
 

- Każdy, kto uważa, że można kupić pokój i stabilizację poprzez ustępstwa, jest w błędzie. Takie błędy Europa onegdaj popełniała i zawsze kończyły się katastrofą - powiedział premier. Dodał, że historia uczy, iż tylko stanowcza postawa, twardy opór przeciwko aktom agresji, łamania suwerenności, "daje szansę na pokojowe rozwiązanie tego dylematu".

Premier podkreślił, że celem polskiej dyplomacji jest „zastosowanie wszystkich dostępnych środków, nie po to, żeby zaognić konflikt, ale po to, żeby to hasło deeskalacji nie było pustym hasłem, tylko faktycznym procesem”. - Tylko wtedy, kiedy będziemy gotowi do użycia wszystkich, dostępnych, pokojowych środków, unikniemy czarnego scenariusza, jakim byłby konflikt zbrojny na skalę ponadregionalną – powiedział.

- Polskim celem jest zachowanie jednolitej polityki całej wspólnoty Zachodu. Taki jest nasz interes narodowy i warunki naszego bezpieczeństwa - powiedział i zaapelował do obecnych na sali, by wspierać polski rząd w tych działaniach.

Wzmacniamy możliwości szybkiej reakcji na sytuacje kryzysowe
 

- Musimy być przygotowani na długotrwałą niestabilność za wschodnią granicą Rzeczpospolitej. Dlatego będziemy budowali zestaw środków, które wzmocnią nasze możliwości szybkiej reakcji w sytuacjach krytycznych - powiedział szef rządu.

Oświadczył, że zmieniane są priorytety w zakresie kolejności dozbrajania polskiej armii, zaś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie podlegało bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych. - Chcemy także szybko przeprowadzić gotowe już w tej chwili pakiety ustaw, które dotyczą służb specjalnych, chodzi m in. o integrację wojskowych służb z wojskiem – dodał.

Wzmacniamy współpracę militarną z USA
 

- Polska i Stany Zjednoczone rozpoczęły właśnie intensywne konsultacje na temat wzmocnienia współpracy militarnej, w tym w zakresie kolejnych ćwiczeń z wykorzystaniem sił powietrznych Polski i USA - powiedział premier w Sejmie.

Szef rządu zaznaczył, że są także inne działania rządu ws. bezpieczeństwa, o których nie będzie mówił, bo nie powinny być one przedmiotem debaty publicznej.

***
 

Sejm w środę zebrał się na specjalnym posiedzeniu ws. sytuacji na Ukrainie. Posłowie przyjęli uchwałę wyrażającą solidarność z Ukrainą.


Zobacz także