Premier Tusk w Gorzowie: Środki na Polskę Zachodnią to interes ogólnonarodowy

Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami społeczności lokalnej Gorzowa Wielkopolskiego.


Premier Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego.
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

- Będziemy z pełną determinacją przesuwać środki na zadania związaną ze ścianą zachodnią. Zrobimy to nie tylko dlatego, że przez wiele lat mogliście czuć się lekko osamotnieni - mówię o województwie zachodniopomorskim i lubuskim - ale dlatego, że jest to interes ogólnonarodowy - podkreślił premier. - Doinwestowanie ściany zachodniej jest bezdyskusyjne - dodał.

Szef rządu wyraził nadzieję, że w sprawie finansowania Polski Zachodniej znajdziemy zrozumienie w Europie. - Chodzi o ideę łączenia Europy czy odrębne fundusze przeznaczone na inwestycje - zaznaczył Donald Tusk. - Budujemy teraz kolekcję deficytów za ścianie zachodniej. Strategia dla Polski Zachodniej będzie uzupełniana - zapewnił.

Premier odpowiadał na pytania i postulaty ludzi biznesu, samorządu i kultury. Poruszył m.in. tematy związane z utworzeniem Lotniczej Bazy Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie, budową mostu w Kostrzynie,  funkcjonowaniem specjalnych stref ekonomicznych, ustawą o zamówieniach publicznych, kształceniem młodzieży ze wschodniej Ukrainy, ustawą „śmieciową”, czy miejscową filharmonią.

Szef rządu zapowiedział spotkanie ze środowiskiem producentów win, aby zastanowić się nad uproszczeniem przepisów dotyczących branży winiarskiej. - Szybko zbudujemy model, w którym w przepisach prawnych nie będzie nic poza wymaganiami europejskimi - zadeklarował premier.

Odnosząc się do problemów z żeglugą rzeczną podkreślił, że Odra jest kluczową częścią komunikacyjnej osi północ-południe na ścianie zachodniej. - Zobaczycie radykalną zmianę w podejściu do inwestycji potrzebnych na Odrze, przede wszystkim o charakterze komunikacyjnym - podkreślił Donald Tusk.

Od lokalnej społeczności szef rządu otrzymał m.in. szalik Stali Gorzów oraz zaproszenie na derby żużlowe.


Zobacz także