Premier Tusk w Bratysławie o bezpieczeństwie i polityce zagranicznej

- Europa nie będzie bezpieczna, jeśli nie wejdziemy na jeszcze większy stopień solidarności energetycznej - powiedział premier Tusk w stolicy Słowacji, Bratysławie. W czwartek premier Donald Tusk wziął udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz konferencji Globsec, poświęconej bezpieczeństwu międzynarodowemu.


Premier Donald Tusk i premierzy Grupy Wyszehradzkiej podczas konferencji prasowej 1 z 3
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji o obronie i energetyce
 

Premier uczestniczył wraz z premierami Grupy Wyszehradzkiej w panelu "Finding Common Grounds in Time of Crisis".

- Jeśli nie będziemy mieli wspólnego stanowiska w sprawach obrony i energetyki przegramy batalię o przyszłość Europy - powiedział. Premier Tusk podkreślał konieczność solidarnych działań krajów UE. - Dzisiejszy kryzys wymaga testu solidarności w jeszcze większym stopniu niż dotychczas - dodał.

Zaznaczył, że kiedy powstawała Grupa Wyszehradzka nie było pewne, że kraje członkowskie wejdą do UE szybciej razem niż osobno. - Zwyciężyła wtedy idea solidarności - dodał.

Unia Energetyczna
 

- Z Rosją rozmawia się dużo lepiej o gazie, kiedy ma się alternatywne źródło i kiedy ma się innych partnerów - powiedział Donald Tusk w Bratysławie. Premier Tusk zaznaczył, że wspólne zakupy surowców są dziś wyzwaniem dla Europy. Przypomniał, że co do zasady wszyscy jego rozmówcy wśród liderów europejskich zgadzają się z polskim projektem Unii Energetycznej.

Sytuacja na Ukrainie
 

Premier odniósł się też do obecnej sytuacji na Ukrainie. - Dzisiaj na wschód od polskiej granicy problemem nie jest nacjonalizm ukraiński, ale agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy - powiedział.

Obecność NATO –mniejsze ryzyko konfliktu
 

Donald Tusk mówił także o konieczności obecności sił NATO m.in. w krajach bałtyckich, czy Bułgarii. - Większa obecność NATO w Europie Wschodniej zmniejsza ryzyko konfliktu a nie je zwiększa. Będziemy przekonywać do takiego podejścia - dodał szef rządu.

Premierzy Czech, Węgier i Słowacji również podkreślali, że kluczem do bezpieczeństwa Europy jest wzmocniona współpraca energetyczna i wojskowa.

Premier Tusk wziął także udział w lunchu roboczym premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem sekretarza generalnego NATO Andersa Fogh Rasmussena.

Forum Globsec
 

Forum Globsec jest organizowane po raz 9. z intencją stworzenia w regionie Europy Środkowej trwałej platformy dyskusji o najważniejszych zagadnieniach z dziedziny polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

W konferencji, organizowanej w stolicy Słowacji, Bratysławie, bierze udział ponad 800 podmiotów z 60 krajów. Podczas tegorocznej konferencji spotkają się elity polityczne i dyplomatyczne, kluczowi interesariusze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, eksperci think-tanków, profesorowie oraz biznesmeni.


Zobacz także