Premier Tusk w bazie Sił Powietrznych w Łasku

- Dzięki waszej obecności czujemy się bezpieczniej - powiedział premier Tusk na spotkaniu z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.


Premier Tusk, w tle 2 samoloty F16 1 z 6
Maciej Śmiarowski/KPRM

- Dziś w obliczu kryzysu ukraińskiego potrzebujemy więcej solidarności europejskiej i atlantyckiej - dodał szef rządu.

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku w ramach polsko-amerykańskiego porozumienia stacjonuje obecnie komponent lotniczy USA, tzw. Aviation Detachment. 12 amerykańskich myśliwców F-16 oraz samoloty transportowe mają wzmocnić ćwiczenia, które w polskich bazach w Łasku i Krzesinach odbywają się od lutego 2013 roku.

Szef rządu poinformował, że minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uda się do USA, aby rozmawiać ze stroną amerykańską na temat zwiększenia możliwości obronnych Polski, głównie w obronie powietrznej, oraz coraz większej obecności NATO w Polsce.

Jak dodał Donald Tusk, przysyłając samoloty na ćwiczenia do Polski, USA potwierdziły gotowość do swojej obecności w naszym kraju, szczególnie w czasie politycznego kryzysu. - To fizyczny dowód na to, że gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA dla Polski mają także materialny wymiar - podkreślił premier.

Premier przypomniał na spotkaniu, że w czasie swojej poprzedniej wizyty w Łasku w czerwcu 2013 r. mówił o 2 kluczowych sprawach dla polskiego bezpieczeństwa: programie odstraszania Polskie Kły i współpracy wojskowej z USA.

Polskie Kły - odstraszanie potencjalnego przeciwnika

Kluczowym ogniwem programu Polskie Kły są siły powietrzne i obrona powietrzna.

- Program rozwijamy i okazało się, że jest to potrzebne także ze względu na niestabilną sytuację za nasza wschodnią granicą - powiedział premier.

Współpraca wojskowa z USA - gwarancja bezpieczeństwa

- Dziękujemy naszym sojusznikom, bo to właśnie ta współpraca daje nam realne gwarancje bezpieczeństwa - mówił szef polskiego rządu. Dodał, że współpraca wojskowa z USA będzie wzmacniana. Służyć ma temu m.in. wizyta ministra obrony w Waszyngtonie w tym tygodniu.

13 czerwca 2011 r. zostało podpisane "Memorandum o współpracy Sił Powietrznych Polski i USA", zakładające stałe stacjonowanie pododdziału Sił Powietrznych USA na terytorium Polski.


Zobacz także