Premier Tusk spotkał się z prezydentem i premierem Chin

Relacje dwustronne, współpraca gospodarcza oraz inwestycje chińskie w Polsce to główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao oraz premierem Chin Wen Jiabao.


W trakcie spotkania z prezydentem Chin polski premier powiedział, że jest pod wielkim wrażeniem, tego co udało się Państwu Środka dokonać w trakcie ostatnich lat. - Cały świat słyszał o waszych wielkich sukcesach, ale trzeba przyjechać i zobaczyć, żeby zrozumieć, jaka to skala, jakie to wielkie, niepowtarzalne osiągnięcie – powiedział Donald Tusk. Prezydent Hu Jintao podziękował Polsce za szczere współczucie i cenną pomoc, jakiej nasz kraj udzielił Chinom podczas trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 r.

Podczas spotkania z premierem Wen Jiabao, Donald Tusk przypomniał, że w przyszłym roku mija 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chinami. - Dla nas przyszłoroczna rocznica to symbol trwałości przyjaźni, zrozumienia i wzajemnego szacunku - podkreślił szef polskiego rządu.

Dziś dojdzie do rozmowy z premierem Wietnamu Nguyen Tan Dungem. Wieczorem szef polskiego rządu spotka się z przedstawicielami wiodących chińskich firm, zainteresowanych rozszerzaniem współpracy z Polską.
 


Zobacz także