Premier Tusk o zmianie rządu

Premier Donald Tusk zaznaczył, że to prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję o kandydacie na nowego szefa rządu.


Premier Donald Tusk przemawia w Rybniku.
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Rolę wiodącą ma tu prezydent, a później parlament będzie to akceptował. Moja rola, jako odchodzącego premiera, jest tutaj żadna. To prezydent podejmie decyzję, a partie polityczne muszą przygotować propozycje - podkreślił Donald Tusk. Jak przypomniał, Platforma Obywatelska proponuje na stanowisko premiera kandydaturę Ewy Kopacz.

Szef rządu wyraził nadzieję, że decyzja dotycząca nowego premiera zostanie podjęta szybko. Zapewnił też, że nie ma sporu, ani różnicy zdań między nim a prezydentem.

Zmiana na stanowisku premiera jest konieczna po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Urząd ten ma objąć 1 grudnia.

Elżbieta Bieńkowska do Komisji Europejskiej
 

Premier podkreślił, że kandydatura wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej do Komisji Europejskiej przyjmowana jest w Brukseli z dużym uznaniem. Jak wyjaśnił, Elżbieta Bieńkowska ma odpowiadać przede wszystkim za jednolity rynek, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe przedsiębiorstwa.


Zobacz także