Premier o polskiej energetyce

Donald Tusk: wierzę, że jeszcze latem ruszy budowa bloków elektrowni w Opolu.


Donald Tusk zwiedzający elektrownię Opole 1 z 7
Maciej Śmiarowski/KPRM

Premier mówił, że rozbudowa elektrowni w Opolu o nowe bloki to biznes nie tylko PGE, ale także wielki narodowy biznes dla wszystkich Polaków i temu podporządkowane jest to przedsięwzięcie. Inwestycję nazwał strzałem w dziesiątkę pod każdym względem.

- Głęboko wierzę, że to dzisiejsze porozumienie i moja wizyta tutaj zamykają etap przygotowawczy i jeszcze latem ta inwestycja ruszy już w sensie dosłownym - powiedział premier. Według szefa rządu podpisanie porozumienia to ważny moment dla Polski. - Słowa węgiel, Śląsk, praca, energia - one tworzą de facto jeden znak nadziei dla Polski na bezpieczną energię, na dostęp do energii z własnych źródeł - podsumował. Dodał, że podpisanie porozumienia to symboliczny powrót do węgla jako nośnika energii.

W czwartek Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy. Premier komentując to porozumienie mówił o nim, jako o kroku do większego zatrudnienia i bezpieczeństwa energetycznego. Minister skarbu dodał, że porozumienie jest filarem, które minimalizuje ryzyko nierentowności tej inwestycji.

Premier przypomniał, że rozbudowa należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 MW to inwestycja o wartości ponad 11 mld zł.


Zobacz także