Premier Tusk: jedno słowo prawdy może pociągnąć dwa wielkie narody

Premier Donald Tusk razem z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej. Szefowie obu rządów oddali hołd polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w 1940 r. w Lesie Katyńskim oraz rosyjskim ofiarom stalinowskich represji w latach 30. Premierzy złożyli wieńce w obu częściach Memoriału Katyń: polskiej i rosyjskiej.


- My wszyscy Polacy jesteśmy wielką Rodziną Katyńską - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości. Premier podkreślił, że Polacy przyjeżdżają co roku do Katynia, bo chcą pamiętać o zbrodni i jej ofiarach. - Pamiętamy o zbrodni i o jej ofiarach. Pamiętamy o zbrodni popełnionej na ludziach, a także o zbrodni, którą próbowano wykonać na całym narodzie. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie tu i w wielu innych miejscach w całej sowieckiej Rosji  - powiedział Donald Tusk. Szef polskiego rządu zaznaczył, że niezależnie jak duża była liczba zabitych, nigdy nie pozostanie statystycznym zbiorem. - Dla nas rozstrzelano tu każdego z osobna. Tu ginął człowiek po człowieku - podkreślił Donald Tusk. Premier przypomniał zamordowaną w Katyniu Janinę Lewandowską. -  Jako pierwsza Europejka skoczyła ze spadochronem z ponad 5 km wysokości. To córka generała Dowbor-Muśnickiego, naszego narodowego bohatera. /-/ 22 kwietnia miała obchodzić urodziny. Strzelono jej w tył głowy, tu, w Katyniu - powiedział premier.

Uroczystości rozpoczęły się na Polskim Cmentarzu Wojennym. Po modlitwach duchownych chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich odbył się Apel Pamięci. Wzdłuż tabliczek upamiętniających ofiary premierzy przeszli do rosyjskiej części Kompleksu Memorialnego „Katyń” gdzie spoczywają rosyjskie ofiary tzw. Wielkiej Czystki w latach 30.

Przy rozwidleniu dróg prowadzących do części polskiej i rosyjskiej Kompleksu Memorialnego „Katyń” premierzy wygłosili przemówienia. - Chylimy czoła przed tymi, którzy mężnie przyjęli tutaj śmierć - powiedział premier Władimir Putin. - W tej ziemi leżą obywatele Rosji, którzy zostali zniszczeni podczas Wielkiej Czystki lat 30., polscy obywatele, żołnierze, którzy zostali zabici na rozkaz Stalina oraz ci, którzy zginęli z rąk nazistów w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Katyń na zawsze związał ich losy. Tutaj jak brat z bratem, we wspólnej mogile osiągnęli wieczny spokój, ale nie niepamięć - zaznaczył szef rosyjskiego rządu.

Premier Rosji Władimir Putin podkreślił, że pamięci o przestępstwach i zbrodniach nie da się ukryć. - Z pamięci nie da się wymazać męczeńskiej śmierci niewinnych ofiar - powiedział premier Rosji.

Szef rosyjskiego rządu zwrócił uwagę, że Polska i Rosja, jak żaden inny kraj Europy, przeżyły praktycznie wszystkie tragedie XX wieku oraz zapłaciły bardzo wysoką cenę za dwie wojny światowe. Premier Putin zaznaczył, że historyczne doświadczenia powinny zbliżać Polaków i Rosjan.  - W Europie XXI wieku nie ma innej alternatywy niż dobrosądzkie stosunki między Polska i Rosją - powiedział Władimir Putin.

Premier Tusk zaznaczył, że na drodze do pojednania polsko-rosyjskiego są dwa drogowskazy: pamięć i prawda. - Tu, w Katyniu także trzeba dziś powiedzieć, trzeba mieć wreszcie tę odwagę i siłę, że czeka nas droga do pojednania, niczego nie zamykamy, musimy znaleźć w sobie odwagę i siłę, by wszystko otworzyć, chcemy pamiętać właśnie po to, aby ta droga do pojednania była jak najprostsza i jak najkrótsza - zaznaczył prezes Rady Ministrów.

Szef polskiego rządu przypomniał, słowa wybitnego rosyjskiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna, "Jedno słowo prawdy, cały świat za sobą pociągnie".  - Dziś chcę wierzyć, że jedno słowo prawdy, może pociągnąć także za sobą dwa wielkie narody, tak boleśnie podzielone przez historię. Narody, które dzisiaj szukają tej prostej i krótkiej drogi do pojednania  - zaznaczył Donald Tusk. - Panie premierze, oni tu przecież są, oni w tej ziemi leżą, oczodoły z ich przestrzelonych czaszek patrzą i czekają, czy jesteśmy zdolni do tego, aby przemoc i kłamstwo zamienić w pojednanie - powiedział premier Tusk zwracając się do szef rosyjskiego rządu.

Premierzy wmurowali kamień węgielny pod Świątynię Zmartwychwstania Chrystusa, która upamiętnić ma rosyjskie ofiary stalinowskich represji z lat trzydziestych.  

Stenogram z przemówienia premiera Donalda Tuska w Katyniu znajduję się pod linkiem.

 


Zobacz także