Premier Tusk i kanclerz Merkel rozmawiali o pakiecie klimatyczno-energetycznym

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podczas IX Polsko-Niemieckich Konsultacji Międzyrządowych. W konsultacjach uczestniczyli szefowie resortów spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych, gospodarki, kultury, oświaty, zdrowia, nauki, sprawiedliwości i środowiska. Zdaniem premiera, polsko-niemieckie relacje mogą być przykładem dla całej Europy.


Szefowie rządów odbyli rozmowę w „cztery oczy”, spotkali się w wąskim gronie, a następnie wzięli udział w sesji plenarnej reprezentantów polskiego i niemieckiego rządu.

Szef polskiego rządu poinformował, że podczas rozmów z kanclerz Angelą Merkel uzyskał zrozumienie wobec głównego polskiego postulatu w kwestii pakietu klimatyczno-energetycznego, jakim jest tzw. derogacja. Chodzi o specjalne potraktowanie państw, które są w szczególnej sytuacji, np. ich gospodarki oparte są na węglu. – Dziś zrobiliśmy kolejny krok w stronę porozumienia dobrego dla wszystkich państw Unii Europejskiej – mówił premier RP.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że Polska chce być współodpowiedzialna za pakiet klimatyczno-energetyczny i jego dobre dla Europy i ludzkości skutki, jednak inne państwa UE muszą zrozumieć specyfikę każdego kraju z osobna. – Jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania, uwzględniające specyfikę Polski i Niemiec. To jest kluczowe przesłanie dzisiejszego spotkania – dodał.

Premier wyjaśnił, że celem Polski i Niemiec nie jest weto wobec pakietu, a spotkania mają służyć uniknięciu takich dramatycznych rozstrzygnięć. Szef polskiego rządu ocenił, że sukces w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego nie będzie łatwy, bo na spotkanie przywódców państw i rządów UE do Brukseli przyjadą przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich - każdy ze swoim pakietem spraw. – Możemy sobie pozwolić na ostrożny optymizm w tej sprawie – zgodzili się rozmówcy.

Kanclerz Angela Merkel zwróciła uwagę, że w tym roku jest w Polsce już po raz czwarty. – Chcemy rozwijać stosunki gospodarcze, a także kulturalne, stosunki między młodymi ludźmi - zapewniła. Zaznaczyła, że szczególnie intensywna współpraca istnieje już w regionie przygranicznym.

Przy okazji konsultacji ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Niemiec Frank-Walter Steinmeier wręczyli wspólną nagrodę za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich w 2008 r. Tegorocznymi laureatami nagrody są po stronie polskiej Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego a po stronie niemieckiej „Akcja Znak Pokuty – Służba dla Pokoju”.

 


Zobacz także