Premier: Transformacja energetyczna w Polsce będzie wspierana przez UE

To, co uzyskaliśmy w Radzie Europejskiej, będzie przyczyniało się do poprawy jakości życia polskiej rodziny – powiedział szef rządu podsumowując dwudniowy szczyt UE w Brukseli.


1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

Jak zaznaczył premier, Polska wypracowała korzystne dla siebie zapisy dotyczące zmian klimatycznych, a zarazem utrzymała spójność Rady Europejskiej. W wyniku negocjacji nasz kraj będzie we własnym tempie dochodzić do neutralności klimatycznej. Takie rozwiązanie pozwoli Polsce przeprowadzić transformację energetyczną w sposób bezpieczny i korzystny gospodarczo.

Szef rządu zwrócił uwagę na różnice w uzależnieniu systemu energetycznego od węgla. Nie jest winą Polski, że po drugiej wojnie światowej mogliśmy budować taki, a nie inny system energetyczny. Nie mogliśmy mieć elektrowni jądrowej – wyjaśnił premier. Czesi, Słowacy, czy Węgrzy są dziś w dużo lepszym położeniu od nas – dodał.

Mateusz Morawiecki wskazał także, że ścieżki dojścia do neutralności klimatycznej w oczywisty sposób są różne. Finlandia i Francja, mając zupełnie inne systemy i dużo więcej szczęścia w historii niż Polska, planują już na lata 30-te, czy 40-te osiągnięcie neutralności klimatycznej – podkreślił szef rządu.

Jak wyjaśnił, Polska nie wyznacza dziś żadnych dat. Nikt na świecie nie wie, jak będzie wyglądała technologia za 10, 20, czy 30 lat. Chcemy zachować zdrowy rozsądek i szybkie tempo, a jednocześnie jesteśmy bardzo ambitni klimatycznie, dbamy o środowisko naturalne i o czyste powietrze – podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, koszty transformacji systemu energetycznego będą wsparte przez Unię Europejską.

Szef rządu podkreślił, że zawarte porozumienie ma także konsekwencje dla negocjacji w sprawie kolejnego budżetu UE. Będziemy w nich bardzo mocno bronić pieniędzy dla rolnictwa i na politykę spójności, czyli na drogi, mosty, czy kolej – wyjaśnił premier.

Drugi dzień szczytu to także rozmowy dotyczące brexitu. Przywódcy omówili aktualny stan prac dotyczący przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Innym elementem dyskusji było uruchomienie dodatkowych instrumentów po stronie banku centralnego, by zapobiegać spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Ponadto Mateusz Morawiecki wziął udział w inauguracji II edycji POLSKA Food Festival. To piękne wydarzenie promocji polskiej żywności i kultury w Brukseli – powiedział szef polskiego rządu podczas otwarcia wydarzenia w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.


Zobacz także