Premier: to były wzruszenia, które później przeniosły się do serc milionów ludzi

Szef rządu wziął udział w uroczystości Święta Wolności i Solidarności w Pałacu Prezydenckim w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.


- Warto pamiętać ten moment szczęścia, żeby do końca życia uświadamiać sobie jakie były jego źródła - powiedział Donald Tusk o atmosferze w sierpniu 1980 roku. - To była najprawdziwsza solidarność między ludźmi, poczucie wolności, poczucie, że nie musi być źle. Jeśli przeniesiemy w sobie te wspomnienia, to życie wokół nas będzie chwilami tak radosne jak w tamten dzień - dodał.

Szef rządu zwrócił się bezpośrednio do uczestników i bohaterów tamtych wydarzeń: - Chciałbym wam wszystkim też serdecznie podziękować za tamte chwile radości.

Premier mówił o osobistych wspomnieniach wydarzeń z przełomu lat 70. i 80. Opowiedział o słowach Lecha Wałęsy wypowiedzianych w Gdańsku, które zapadły mu w pamięć, że „tutaj za rok będzie stał wielki pomnik, a jak nie to usypiemy wielki kopiec z kamieni, bo będą nas miliony.” - To było pół roku przed sierpniem - zaznaczył Donald Tusk.

- To jest zwycięstwo całego naszego pokolenia - zaznaczył Lech Wałęsa w czasie uroczystości, wspominając wydarzenia sprzed 32 lat. - Cieszmy się, że naszemu pokoleniu udało się dokonać pokojowo nieprawdopodobnej rzeczy – dodał.

Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Wśród odznaczonych byli m.in. Marek Biały i Jolanta Wiśniewska, którzy otrzymali z rąk prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.


Zobacz także