Premier: Tarcza antyrakietowa wzmocni obronność Polski

Pomoc poszkodowanym w wyniku przejścia przez niektóre województwa trąby powietrznej oraz zgoda się na podpisanie umowy z USA w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej to zdaniem Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska jedne z najważniejszych decyzji podjętych podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.
 


 W opinii prezesa Rady Ministrów rozmieszczenie w Polsce elementu tarczy antyrakietowej wpłynie na bezpieczeństwo nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale też i naszego kraju.    – Uzyskaliśmy praktyczny wymiar naszego postulatu, aby uczestniczyć w potężnym systemie obronnym, którego zadaniem jest też obrona polskiego terytorium przed atakiem państwa trzeciego – uznał Donald Tusk. Istotnym zapisem w porozumieniu jest też deklaracja strony amerykańskiej, która wzmocni pomoc przy modernizacji polskiej armii.

Rząd uznał, że zasiłki dla poszkodowanych będą wypłacane w wysokości 100 proc. kwoty straty oszacowanej przez rzeczoznawcę i potwierdzonej przez wojewodę. Premier podpisał również rozporządzenie, które radykalnie upraszcza procedurę odbudowy i remontów zniszczonych budynków. Szef rządu zadeklarował, iż osobiście będzie sprawował nadzór nad egzekwowaniem tych zasad. - Tak jak się wcześniej zobowiązałem, za kilka tygodni pojadę do tych miejscowości, by sprawdzić na ile sprawnie działa system, który stworzyliśmy na użytek ofiar tej klęski żywiołowej – powiedział premier Tusk.

 


Zobacz także