Premier Beata Szydło w Krynicy-Zdroju: Na koniec polskiej prezydencji w V4 zorganizujemy I Kongres Innowacji i Innowatorów

Stawiamy na startupy, młodych ludzi, pomysłowość i kreatywność – przekonywała premier Beata Szydło w środę podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy. Premier spotkała się w strefie Growth Engine CEE z właścicielami startupów z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4).


Premier Beata Szydlo z mikforonem w ręku odpowiada na pytania panelistów.
Fot. P. Tracz / KPRM

Dobry klimat dla przedsiębiorczości

Chcemy, żeby Polska była państwem przyjaznym dla przedsiębiorców. Mamy ambicje być w czołówce rewolucji internetowej. To ogromna szansa dla państwa i dla Polski – premier Beata Szydło zwróciła się do startupowców. Jak dodała, jej rząd jest entuzjastycznie nastawiony do startupów i chce tworzyć dobry klimat dla rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości w Polsce. Trzeba mieć marzenia i umieć je spełniać. Musimy uwierzyć w to, że możemy podbić świat, żeby biało-czerwonych kolorów na mapie świata było jak najwięcej – dodała.

Zmiany systemowe na rzecz rozwoju polskiej innowacyjności

Potrzebujecie ekosystemu, planu, dobrego prawa, klimatu, takich miejsc, jak Krynica – stwierdziła premier Beata Szydło. Zaznaczyła przy tym, że młodzi przedsiębiorcy sami wiedzą najlepiej jak usuwać bariery w ich działalności, dlatego powinni być w stałym kontakcie z rządem i urzędnikami tworzącymi prawo. Rządzący muszą być otwarci na pomysły, żaden nie powinien być zmarnowany – dodała premier. Wskazała przy tym, że Kancelaria Premiera oraz resorty rozwoju, cyfryzacji i nauki są otwarte na dialog z twórcami startupów zarówno w przestrzeni wirtualnej, jak i na forach takich, jak Krynica.

Wśród zmian systemowych i rządowych inicjatyw wspierających rodzimą przedsiębiorczość premier Beata Szydło wymieniła program Start in Poland, uproszczenia podatkowe oraz pozostałe zmiany legislacyjne, które mają ułatwić funkcjonowanie małym i średnim przedsiębiorcom. To także zmiany w systemie oświaty oraz reforma nauki i szkolnictwa wyższego, w tym promowanie szkół zawodowych oraz sektora B+R. Chcemy, by polskie uczelnie przygotowały młodych zdolnych naukowców podbijających świat – podkreślała szefowa rządu.

I Kongres Innowacji i Innowatorów w czerwcu 2016

Chcę zapowiedzieć, że na koniec prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, czyli w czerwcu przyszłego roku, robimy pierwszy Kongres Innowacji i Innowatorów – mówiła premier Beata Szydło podczas dyskusji ze startupami. Dodała przy tym, że jej rząd chce być innowacyjny, dlatego zaprosi do Polski przedstawicieli z różnych części świata.

Startupy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji

Beata Szydło odwiedziła w Pawilonie Google strefy Campus Warsaw, Internetowe Rewolucje oraz stanowisko Fundacji Startup Poland.

W spotkaniu z szefową rządu wzięli udział młodzi mali i średni przedsiębiorcy z krajów V4:

  • Anna Skórzyńska (Polska), producentka SZUMISI,
  • Balazs Benyo (Węgry), twórca kwiaciarni ESCADA,
  • Danie Hastil (Czechy) i jego firma FUTURELYTICS,
  • Lubos Kolesar (Słowacja) z branży budowlanej ZELENA STAVBA.

Zobacz także