Premier Szydło po zamachach w Brukseli: Polska jest bezpieczna. Wszystkie służby są w pogotowiu

Mogę zapewnić Polaków, że są bezpieczni. Nie ma powodu, żeby wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa, ale będą prowadzone kontrole – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do wtorkowych zamachów terrorystycznych w Brukseli.


Premier Beata Szydło i uczestnicy spotkania w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, przy stole 1 z 7
fot. P. Tracz / KPRM

Premier na specjalnej konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) złożyła Belgom kondolencje. Ta tragedia, która wydarzyła się dzisiaj w Brukseli pokazuje, że żyjemy w świecie, w którym wszystkie wartości przez nas uznawane jako fundamenty budowania wspólnoty zaczynają lec w gruzach – mówiła premier Szydło na konferencji prasowej zwołanej w związku z wtorkowymi zamachami w Brukseli. Oceniła też, że obowiązkiem wszystkich państw jest bronić swoich obywateli. Ale też obowiązkiem nas wszystkich, Europejczyków, jest bronić bezpieczeństwa Europy - dodała.

Premier podkreślała, że powinniśmy być solidarni w takich chwilach, ale poza solidarnością potrzebne są także skuteczne działania i wyciąganie wniosków. Obowiązkiem rządzących jest zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Musimy być skuteczni w tych działaniach, ponieważ terroryści poczynają sobie coraz śmielej – mówiła premier.

Jak poinformowała premier na wtorkowym nadzwyczajnym spotkaniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dokonano oceny sytuacji i bezpieczeństwa naszego kraju. Mogę zapewnić naszych obywateli, że są bezpieczni – zapewniła premier.

Decyzja o nieprowadzeniu podwyższonego stopnia bezpieczeństwa

Wszystkie służby działają, są w pogotowiu, będą wzmożone kontrole tam, gdzie powinno się to odbywać, w miejscach komunikacji, na dworcach, na lotniskach po to, żebyście państwo czuli się bezpieczni – przekonywała premier. W tej chwili Polska jest krajem bezpiecznym, nie ma podstaw do tego, by wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa - zaznaczyła. Dodała przy tym, że jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, kolejne posiedzenie RCB odbędzie się jeszcze we wtorek.


Zobacz także