Premier Szydło o porozumieniu UE-Turcja w sprawie migrantów: jest dobre dla wszystkich stron

Premier Beata Szydło uczestniczyła w dwudniowym unijnym szczycie w Brukseli. Podczas tego spotkania Unia Europejska i Turcja uzgodniły ostateczny plan, który ma pomóc rozwiązać kryzys migracyjny. Porozumienie nie zakłada nowych zobowiązań dla Polski w sprawie relokacji czy przyjmowania migrantów.


Premier Beata Szydło uczestniczy w szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. 1 z 8
fot. P. Tracz / KPRM

Celem tego porozumienia jest przede wszystkim powstrzymanie fali nielegalnych migrantów, którzy napływali do Europy. To wpisuje się w oczekiwania Polski – mówiła premier Beata Szydło na konferencji prasowej po szczycie UE-Turcja. Premier przypomniała, że od początku kadencji jej rząd podkreślał wyraźnie, że problem migrantów należy rozwiązać poza granicami UE. Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej, by ten problem rozwiązać – kontynuowała. Podkreślała przy tym, że w porozumienie wpisano gwarancje bezpieczeństwa Polski i jest szansa, by rozwiązać kryzys migracyjny. Czy ta szansa zostanie wykorzystana zależy od tego, jak strony będą się wywiązywały z porozumienia – mówiła premier.

Konkluzje szczytu UE-Turcja

W porozumieniu przywódców UE i władz Ankary zwarto oczekiwania obu stron i uwzględniono szereg postulatów, które zgłosiła Turcja. Udało się wynegocjować porozumienie, które dla wszystkich stron tego kompromisu jest dobre” – zaznaczyła premier Szydło.Nie ma żadnych nowych zobowiązań dotyczących alokacji imigrantów. Została utrzymana zasada dobrowolności – poinformowała premier. Jak dodała, UE chce przyspieszyć liberalizację wizową dla tureckich obywateli, ale na jasno określonych warunkach.

List 9 państw w sprawie Nord Stream 2

Premier Beata Szydło poinformowała dziennikarzy, że Polska została współautorem listu przeciw projektowi Nord Stream 2. Do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera skierowało go dziewięć krajów, które uważają, że inwestycja ta jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Udało nam się stworzyć dobre zapisy zwiększające transparentność umów energetycznych i scenariuszy na czas ewentualnego kryzysu – mówiła premier Szydło. To największa do tej pory kolacja przeciwko budowie gazociągu Nordstream 2.

Spotkania premier Szydło na marginesie szczytu w Brukseli

W czwartek przed południem premier Beata Szydło spotkała się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. W trakcie pierwszego dnia szczytu w Brukseli premier rozmawiała także z członkami Grupy Wyszehradzkiej oraz przewodniczącym  Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.

Na marginesie drugiego dnia szczytu polska premier rozmawiała z Jean-Claude Junckerem m.in. o jego przyszłej wizycie w Warszawie, która ma dotyczyć spraw istotnych dla Polski interesów.


Zobacz także