Premier Szydło na obchodach 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Premier Beata Szydło oddała we wtorek hołd bohaterom zrywu w Getcie Warszawskim. Dokładnie 73 lata temu, 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie, które było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta.


Premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda przed pomnikiem poległych w powstaniu 1 z 8
fot. P. Tracz / KPRM

Premier złożyła wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. W uroczystościach centralnych z okazji 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim obok premier Szydło wziął także udział prezydent Andrzej Duda.

Stolica w żonkilach

Oficjalnym uroczystościom towarzyszyła akcja „Żonkile” upamiętniająca bohaterów powstania. Wolontariusze rozdali na ulicach Warszawy 60 tysięcy papierowych żonkili i opowiadali o historii powstania w getcie. Kwiaty te związane są z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Teraz ta tradycja jest kontynuowana.

Powstanie w Getcie Warszawskim

19 kwietnia 1943 roku, w warszawskim getcie wybuchło powstanie, kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Do walki stanęło 1000-1500 bojowników, wspieranych przez mieszkańców stolicy. W małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. W starciach zginęło 6-7 tysięcy Żydów. 7 tysięcy zostało zamordowanych w egzekucjach na miejscu, a kolejne 7 tysięcy wysłano do Treblinki. Grupa około 36 tysięcy Żydów została wywieziona do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i na Majdanek.


Zobacz także