Premier spotkał się z wiceprezydentem USA i kanclerz Niemiec

Premier Donald Tusk spotkał się dziś w Monachium w wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Politycy rozmawiali o przyszłości tarczy antyrakietowej, nowej strategii NATO i polityce energetycznej.


Szef polskiego rządu i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podtrzymali wcześniejsze deklaracje o umieszczeniu na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej. - Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych powiedział bardzo wyraźnie w rozmowie ze mną, że nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o projekt i że Polska będzie tym państwem, z którym się konsultuje ewentualne zmiany. Na razie takich zmian w projekcie nie ma – powiedział po spotkaniu premier Donald Tusk.

Z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier rozmawiał o udziale szefowej niemieckiego rządu i prezydenta Niemiec Horsta Kohlera w uroczystościach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W czasie spotkania poruszona została także kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Polska jest zainteresowana budowa interkonektora, czyli połączeń gazowych miedzy Niemcami a Polska. Po rozmowie z kanclerz Merkel premier Donald Tusk stwierdził, ze pojawiają się pozytywne dla Polski sygnały związane z planami budowy gazociągu Północnego. – Ta doktryna, że to musi być Nord Stream przestała być taka sztywna i żelazna – powiedział szef polskiego rządu.

 


Zobacz także