Premier: Przy szybkim wychodzeniu z kryzysu kluczowe jest rozruszanie inwestycji lokalnych

Rząd wspiera lokalne inwestycje, które będą służyć mieszkańcom. Premier Mateusz Morawiecki wręczył świętokrzyskim samorządowcom symboliczne czeki z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dodatkowe pieniądze mogą zostać wykorzystane na inwestycje bliskie ludziom, takie jak remonty szkół, przedszkoli czy kanalizacji. Spotkanie z mieszkańcami i samorządowcami z województwa świętokrzyskiego było też okazją do podsumowania rządowego wsparcia dla przedsiębiorców. Ponad 112 mld zł trafiło do polskich firm w ramach Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Finansowej PFR oraz Tarczy Pomocowej BGK.


Premier i zgromadzeni na sali. 1 z 9
Fot. Adam Guz / KPRM

Środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych są na budowę dróg, remonty szpitali, obiektów sportowych, edukacyjnych i wiele innych inwestycji. Dla nas bardzo ważne jest, żeby te pieniądze były wykorzystane dla celów rozkręcenia gospodarki lokalnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

6 mld zł na inwestycje dla samorządów w całej Polsce

Remonty szkół, przedszkoli, inwestycje w kanalizacje czy wodociągi – to tylko przykłady działań, na które samorządy będą mogły przeznaczyć otrzymane środki.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych powstał po to, aby te inwestycje były kołami zamachowymi całego województwa śląskiego i całej Polski – dodał szef rządu.

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z tzw. Tarczy Samorządowej pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych. Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji.

Tarcza to także program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na podnoszenie zarobków pracowników.

Ponad 112 mld zł dla polskich firm w dobie pandemii COVID-19

Od początku pandemii rząd premiera Mateusza Morawieckiego wspiera polskich przedsiębiorców. Do firm trafiło już ponad 112 mld zł. Szef rządu podkreślił, że dzięki dodatkowym środkom udało się uchronić ok. 5 mln miejsc pracy. Dodał także, że dzięki temu nasz wzrost PKB ma szansę być najszybszym w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.


Zobacz także