Premier: Pracujemy nad wsparciem dla pracowników i pracodawców

Zakończyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o planowanym wsparciu ze strony rządu dla pracowników i pracodawców. Przypomniał także o dotychczasowych działaniach, m.in. o dostosowywaniu infrastruktury służby zdrowia do potrzeb większej liczby zachorowań oraz umożliwieniu powrotu obywatelom Polski z zagranicy. W konferencji wzięli również udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.


Ministrowie podczas konferencji. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Wszyscy odpowiadamy za ograniczenie skutków koronawirusa dla gospodarki i zdrowia publicznego – podkreślił premier. Jak dodał, jest to wielkie zadanie dla rządu, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników. Planowany przez rząd pakiet stabilności i bezpieczeństwa ma przewidywać m.in. odroczenie różnych płatności, wsparcie dla osób pracujących na tzw. śmieciówkach, a także dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak mówił Mateusz Morawiecki, w oddziałach zakaźnych zapewniana jest liczba łóżek na wypadek wzrostu zarażeń wirusem. Ponadto, w każdym województwie przeznaczana jest specjalna jednostka szpitalna dla osób z koronawirusem, gdyby tych przypadków było więcej.

Premier mówił także o akcji #LotDoDomu, dzięki której Polacy mogą wrócić do kraju oraz podziękował wszystkim, którzy w ramach akcji #zostanwdomu przyczynili się zatrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że towarowy transport międzynarodowy, krajowy, wojewódzki i regionalny funkcjonuje. Zaznaczył, że dostawy towarów do Polski nie są zagrożone. 

Natomiast minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił o placówkach dyplomatycznych pracujących w trybie nadzwyczajnym. Zaznaczył, że „jest pełna mobilizacja polskiej służby konsularnej, a urzędy konsularne pracują całodobowo”. Jak dodał, na stronie LOT zarejestrowanych jest ok. 30 tys. Polaków, którzy chcą wrócić do kraju. Jacek Czaputowicz poinformował także, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych obsługuje infolinię o numerze kontaktowym +48 22 523 8880.

 


Zobacz także