Premier: Powołamy państwową komisję ds. zbadania przypadków pedofilii

Prace komisji obejmą wszystkie środowiska oraz instytucje, gdzie występuje kontakt z dziećmi, m.in. duchowne, artystyczne i nauczycielskie. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, celem powołania komisji jest m.in. uniknięcie wszelkich przypadków tuszowania pedofilii.


Minister Joanna Kopcińska i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. 1 z 8
Fot. Adam Guz / KPRM

Szef rządu stwierdził, że problemowi pedofilii należy nadać rangę systemową. Dlatego ważne są działania o charakterze legislacyjnym, stąd zmiany w Kodeksie karnym – zaznaczył premier. Do prac w komisji ds. zbadania przypadków pedofilii Mateusz Morawiecki zaprosił również opozycję podkreślając, że założeniem prac komisji jest otwartość i transparentność działań.

Szef rządu odniósł się także do sprawy pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Chcemy przeznaczyć 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych, które skończyły 18 lat i nie mają renty – oświadczył premier. Jednocześnie wyraził nadzieję, że projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu w czerwcu br.

Szacuje się, że rządowe wsparcie obejmie ponad 500 tys. osób. Pieniądze pochodzić będą z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków, które zapewni ustawa o podatku handlowym. Wsparcie będzie bardzo ważnym krokiem w kierunku ulżenia tym osobom, które zostały najbardziej skrzywdzone przez życie – wyjaśnił premier.


Zobacz także