Premier: Polskie górnictwo to bezpieczeństwo energetyczne

Polska ma jedne z najniższych cen energii w Europie, m.in. dzięki naszemu górnictwu – podkreślił szef rządu podczas uroczystej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej S.A. w Katowicach.


1 z 12
Fot. Krystian Maj / KPRM

Jak zaznaczył premier, Śląsk od lat był rdzeniem polskiego potencjału przemysłowego, i tak ma pozostać. Transformacja, która się teraz dokonuje, musi uwzględniać ten potencjał” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że nasz kraj walczy w Brukseli o jak najlepsze warunki dla polskiego górnictwa. Unowocześnienie górnictwa pozwoli zachować jego model wobec żądań Unii Europejskiej – ocenił premier. „Musimy połączyć nasze zdolności zarządzania górnictwem z nowoczesnymi trendami przyszłości. Jestem przekonany, że nie ma do tego lepszego miejsca niż Śląsk” – dodał.

Premier podziękował wszystkim górnikom i ich rodzinom za codzienną pracę dla Polski. To, co robicie na co dzień, jest świadectwem umiejętności łączenia przeszłości z nowoczesnością – powiedział Mateusz Morawiecki.

Chylę czoła przed górnikami, którzy podejmują trud i poświęcają się dla dobra Polski. To wysiłek trudny do porównania z czymkolwiek innym. Oni wykuwają polski przemysł, w rytm śląskich serc – podsumował szef rządu.

Podczas uroczystości Mateusz Morawiecki odznaczył zasłużonych górników.

Polska Grupa Górnicza to największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej i jedna z największych spółek wydobywczych w Europie. Produkuje 30 mln ton węgla kamiennego dla energetyki i ciepłownictwa, czyli 46,5 proc. krajowego wydobycia węgla ogółem i 55,6 proc. węgla energetycznego.

 


Zobacz także