Premier: Polska to jedno z najlepszych miejsc na świecie do inwestowania

- Polacy mimo kryzysu nie utracili optymizmu - podkreślał w czwartek na Giełdzie Papierów Wartościowych Donald Tusk.


Premier Tusk przemawia na warszawskiej giełdzie, zdjęcie 1 1 z 5
Maciej Śmiarowski/KPRM

Premier gościł na konferencji IPO Summit, w której uczestniczyło m.in. kilkuset zagranicznych inwestorów zainteresowanych regionem.

- Tylko ten, kto wierzy w sukces, gotów jest zainwestować swoje pieniądze i swój czas - mówił Donald Tusk i dodał: - Tego optymizmu na świecie jest niewiele, ale w Polsce ludzie mimo kryzysu nie poddali się.

Polska atrakcyjna dla inwestorów

Premier przywołał najnowszy, opublikowany dziś raport firmy Ernst&Young. Wynika z niego, że Polska jest najlepszym miejscem w Europie Środkowej i Wschodniej, jeśli chodzi o lokowanie inwestycji, a w całej Europie zajmujemy 3. miejsce.

Spadek bezrobocia

Także dziś poznaliśmy najnowsze dane na temat bezrobocia. W maju spadło ono z 14 do 13,5 proc. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w zeszłym miesiącu pracę znalazło 78 tys. Polaków.

Donald Tusk zaznaczył, że bezrobocie jest wciąż zbyt wysokie. - Ale fakt, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy spadło ono o 0,9 proc. i biorąc pod uwagę słabszy wzrost i ciągle niepewną, częściowo stagnacyjną sytuację w Europie, to ten sygnał uznajemy za optymistyczny - komentował premier.

Pieniądze na inwestycje

- W najbliższych latach do polskiej gospodarki wpłynie 700-800 mld zł - zapowiedział Donald Tusk.

Będą to m.in. inwestycje w drogi oraz infrastrukturę komunikacyjną. Na inwestycje kolejowe trafi 30 mld zł, na energetykę - 60 mld zł, naukę - 10 mld zł, obronność - 10 mld zł, a na poszukiwanie gazu łupkowego - 5 mld zł.


Zobacz także