Premier: Polska opowiada się za kandydatami, którzy będą potrafili wypracować kompromis

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Brukseli w związku z Nadzwyczajnym Posiedzeniem Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów już po raz trzeci podejmą próbę ustalenia kandydatur do objęcia najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, w tym szefa Komisji Europejskiej.


Premier Mateusz Morawiecki siedzi przy stole z członkami Grupy Wyszehradzkiej i premierem Włoch. 1 z 12
Fot. Krystian Maj / KPRM

Przed nami wielkie decyzje do podjęcia w najbliższych latach dotyczące ochrony klimatu, wieloletnich ram finansowych – czyli budżetu UE, polityki zewnętrznej i polityki handlowej względem wielkich konkurentów ogólnoświatowych – mówił szef polskiego rządu.

Dyskusję poprzedziło spotkanie w gronie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie Premier Mateusz Morawiecki wraz z grupą V4  rozmawiał kolejno z Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel, Prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem oraz Premierem Republiki Włoskiej Giuseppe Conte.

Jestem przekonany, że większość państw, jeśli nie wszystkie żywią przekonanie, że powinniśmy znaleźć kandydata na stanowisko przewodniczącego KE, który będzie potrafił jednoczyć, będzie potrafił szukać kompromisów ponad podziałami – mówił Premier Mateusz Morawiecki.


Zobacz także