Premier: Polska jest tam, gdzie są Polacy

Szef rządu powołał dziś Jana Dziedziczaka na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Uroczystość odbyła się z udziałem młodzieży polonijnej z Białorusi, Litwy i Ukrainy.


Premier Mateusz Morawiecki i pełnomocnik rządu Jan Dziedziczak. 1 z 12
Fot. Krystian Maj / KPRM

Będziemy robić wszystko, jako rząd, żeby łączność Polaków z Polską, gdziekolwiek oni są, była jak najbardziej ścisła – mówił premier, zwracając się do przedstawicieli Polonii. Powołujemy dziś Pełnomocnika, żeby Polska jeszcze lepiej służyła Wam oraz Waszym relacjom z naszym pięknym krajem – kontynuował.

Jesteście widocznym dowodem na to, jak piękną kulturę ma Polska – dodał premier, zwracając się bezpośrednio do dzieci obecnych na uroczystości. Chcemy, żeby gdziekolwiek jesteście, Polska była w waszych sercach, działaniach, czynach, żeby to nie był tylko ślad przeszłości – zaznaczył.

Stanowisko Pełnomocnika zostało ustanowione Rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 grudnia 2019 r. Do jego głównych zadań należy, m.in.:

  • opracowywanie propozycji działań i inicjatyw Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów na rzecz Polonii i Polaków za granicą;
  • realizowanie zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów działań w zakresie pomocy Polonii i Polakom za granicą, w szczególności organizowanie różnorodnych form wsparcia dla organizacji i środowisk polonijnych;
  • realizowanie innych działań, w szczególności dotyczących promocji tematyki polonijnej, zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także