Premier: Polska Grupa Lotnicza – właściciel LOT, przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

Szef rządu wraz z wicepremierem Jackiem Sasinem poinformował o przejęciu przez polską grupę najpopularniejszej w Niemczech linii wakacyjnej Condor.


Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia wraz z Wicepremierem, Ministrem Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem. 1 z 4
Fot. Adam Guz / KPRM

Skuteczna ekspansja naszych firm na rynki zagraniczne obrazuje siłę i rozpęd polskiej gospodarki – podkreślił premier. Pokazujemy, że awans naszego kraju do rynków rozwiniętych nie jest przypadkiem – dodał.

Szef rządu przypomniał, że jeszcze kilka lat temu LOT miał być zamknięty. Tymczasem od 2015 r. polska linia zwiększyła liczbę przewożonych pasażerów z 4 mln do prawie 11 mln osób. To fenomenalny przyrost – ocenił Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił premier, do tej pory to firmy zagraniczne przejmowały polskie aktywa. My odwróciliśmy ten trend. Dziś podbijamy zachodnie rynki naszymi produktami. Sięgamy po firmy zagraniczne i jesteśmy w stanie za nie zapłacić – podkreślił szef rządu.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że Condor ma 22-proc. udział w niemieckim rynku czarterowym, który jest największym rynkiem w Europie. Condor dysponuje ok. 60 samolotami i przewozi prawie 10 mln pasażerów rocznie, a także obsługuje 90 połączeń z niemieckich lotnisk, co daje naszej linii duże możliwości rozwoju – ocenił wicepremier.

Polska Grupa Lotnicza jest wiodącym podmiotem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest m.in. właścicielem Polskich Linii Lotniczych LOT – jednego z najstarszych i najszybciej rosnących przewoźników w Europie, z dwoma dynamicznie rozwijającymi się hubami w Warszawie i Budapeszcie.


Zobacz także