Premier podsumował strategiczne wizyty na Półwyspie Arabskim i premiera Chin w Polsce

- Polska w ciągu ostatnich kilku lat stała się zarówno dla Pekinu, jak i świata arabskiego bramą otwartą w stronę Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Donald Tusk, przedstawiając efekty wizyt do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej oraz wizyty premiera Chin Wen Jiabao w Warszawie.


Premier oświadczył, że obie wizyty - zarówno ta w państwach Zatoki Perskiej, jak i spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao, w którym uczestniczyli przedstawiciele 15 państw Europy Środkowej - mają przełomowy charakter w relacjach Polski z tymi bardzo ważnymi regionami.

- Zarówno w Dubaju, jak i Rijadzie oraz w ciągu ostatnich dwóch dni, w czasie rozmów z premierem Wen Jiabao, rzeczą oczywistą dla naszych rozmówców było to, że Polska zbudowała status państwa, które może reprezentować interesy całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej - oświadczył Donald Tusk.

Szef rządu zadeklarował, że Polska buduje strategię, która pozwoli wykorzystać dobrą reputację naszego państwa w czasach kryzysu. Jej celem jest zbudowanie pozycji Polski jako logistycznego i politycznego centrum na rzecz wymiany gospodarczej z krajami odległymi, ale kluczowymi dla gospodarki światowej, takimi jak Chiny i państwa Zatoki. - Chcielibyśmy, aby Warszawa stała się praktycznym centrum dla tej wymiany - zaznaczył premier.

W czasie wizyty Donalda Tusk w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej odbyły się dwa Fora Gospodarcze, w Dubaju i Rijadzie, w których wzięło udział łącznie kilkuset przedsiębiorców z Polski i państw arabskich. W Abu Zabi podpisano m.in. umowę o współpracy gospodarczej. Delegacja złożona także z przedstawicieli poszczególnych polskich resortów prowadziła z szefami najważniejszych przedsiębiorstw arabskich rozmowy dotyczące m.in. importu ropy i współpracy petrochemicznej. Premier spotkał się też z przedstawicielami firmy SABIC, największej spółki akcyjnej w Arabii Saudyjskiej. Rozmawiano również o utworzeniu bezpośrednich połączeń lotniczych z Polską, które ułatwiłyby współpracę biznesową.

Wizyta premiera Chin w Warszawie zaowocowała deklaracjami współpracy z państwami regionu Europy Środkowej, w tym zwiększaniem wymiany handlowej do 100 mld dolarów do 2015 r. oraz zachęceniem chińskich firm do tworzenia w Polsce, w ciągu najbliższych pięciu lat, specjalnych stref technologicznych i ekonomicznych. Wen Jiabao zapowiedział też regularne spotkania premierów Chin i Polski oraz zwiększenie wymiany kulturalnej; obiecał także stworzenie 5 tys. miejsc stypendialnych dla młodych ludzi z Europy Środkowej. W czasie wizyty odbyło się Forum Gospodarcze Polska - Europa Środkowa - Chiny; podpisano też sześć umów międzynarodowych.


Zobacz także