Rusza produkcja grafenu w Polsce. Premier: To historyczny moment

W przyszłości grafen będzie wykorzystywany m.in. do produkcji ekranów dotykowych. - Wysiłek polskiego naukowca może zamienić się w biznes i pożytek dla wielu ludzi.- podkreślił w środę premier.


Premier trzyma w dłoni przezroczystą kostkę grafenu
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

- Ten maleńki kawałek czegoś, czego do końca nie rozumiemy, może zmienić świat w wielu wymiarach- mówił premier na uroczystości rozpoczęcia produkcji wyrobów na bazie grafenu.

We will support undertakings which will make Polish science a national asset


Donald Tusk
Dodał, że naszą wielką satysfakcją jest to, że w tym przedsięwzięciu uczestniczą polscy naukowcy.

Zaznaczył, że dokonuje się ten typ przedsięwzięcia, które najbardziej nas interesuje. -To komercjalizacja myśli naukowej- mówił premier.

W jakimś sensie uczestniczymy w historycznym momencie, po raz pierwszy potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazków, energię finansistów i pomoc państwa- powiedział. Szef rządu ocenił, że dzięki polskim naukowcom, środkom finansowym dedykowanym nauce, istnieje szansa na pożytek finansowy dla Polski.

Według premiera ten projekt jest czymś w rodzaju „pilotażu dla innych przedsięwzięć”. -To co udaje się dzisiaj, w tak specyficznej dziedzinie jak grafen oznacza możliwości w wielu dziedzinach- mówił. 

Czym jest grafen?

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla. Polska jest jednym z liderów badania nad grafenem. Wypracowaliśmy jedną z najnowocześniejszych metod jego wytwarzania na świecie.

Koncepcję produkcji grafenu opracował Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (jeden z wiodących w skali globalnej ośrodków badań nad grafenem). We wrześniu 2011 r. Instytut podpisał porozumienie o współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu.

W czerwcu 2013 program grafenowy zdobył 60 mln zł dotacji w Konkursie GrafTech zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Grafen w praktyce

Grafen jest materiałem, który w przyszłości znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w produkcji m.in.:

  • nowych półprzewodników – z szansami na szybkie układy scalone i pamięci o „wiecznej” trwałości, 
  • ekranów dotykowych o wysokiej trwałości,
  • ogniw słoneczne nowej generacji,
  • superkondensatorów będących alternatywą dla akumulatorów m.in. w samochodach elektrycznych,
  • materiałów kompozytowych (tworzyw sztucznych przewodzących ciepło i prąd elektryczny, możliwe do wykorzystania m.in. w przemyśle lotniczym czy kosmicznym).

W Polsce jest już możliwa produkcja grafenu. Ruszyła też  jego sprzedaż internetowa poprzez stronę www.grapheneshop.pl


Zobacz także