Premier: Papież Jan Paweł II zmienił historię świata

Szef rządu uczestniczył w przekazaniu fragmentu Muru Berlińskiego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość miała związek z obchodami  setnej rocznicy urodzin Papieża-Polaka. Premier Mateusz Morawiecki wziął także udział m.in. uroczystościach pod Pomnikiem Jana Pawła II w Wadowicach.


Premier podczas uroczystości przekazania fragmentu Muru Berlińskiego. 1 z 9
fot. Krystian Maj / KPRM

– W latach 80. śpiewaliśmy A mury runą, runą, runą i nie wszyscy wtedy wierzyliśmy, że jeszcze za naszego życia zobaczymy faktyczny upadek muru i upadek komunizmu – powiedział Mateusz Morawiecki. Dzięki Janowi Pawłowi II wybuchła społeczna rewolucja, a wielki ruch „Solidarności” zmienił oblicze świata. Mury runęły.

Narody są przeznaczone do wolności

Jak mówił w Warszawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mateusz Morawiecki, papież wierzył, że narody są przeznaczone do wolności. Całym swoim życiem świadczył o tym, że świat trzeba zmieniać na lepsze. Miał głęboką wiarę w to, że w obliczu dwóch światowych totalitaryzmów jesteśmy powołani do siania dobra – powiedział szef rządu.

Papieżowi Janowi Pawłowi II jesteśmy winni wdzięczność i pamięć, czerpiąc lekcje z jego ogromnej mądrości – podkreślił Mateusz Morawiecki. Dzięki niemu możemy tworzyć wolną Polskę – dodał.

 Mur Berliński w Warszawie

Fragment Muru Berlińskiego został przekazany Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przez Republikę Federalną Niemiec. Muzeum, które mieści się w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie, powstało jako wotum wdzięczności dla papieża i prymasa, dzięki którym Polska odzyskała wolność w 1989 r.

Przekazany fragment muru pochodzi z pierwszego rzędu Muru Berlińskiego pomiędzy centrum Berlina a dzielnicą Treptow. Wystawiony przed wejściem do muzeum będzie symbolizował wkład św. Jana Pawła II w pokojowe zmiany, jakie zaszły w Europie i na świecie u schyłku XX wieku.

W uroczystości uczestniczyli m.in. arcybiskup metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, który przekazał fragment Muru Berlińskiego.

Jubileusz 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach i Krakowie

W dalszej części dnia premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Jana Pawła II w Wadowicach, a następnie uczestniczył we Mszy Św. w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie.

Szef rządu podczas uroczystości w Wadowicach wskazywał, że Jan Paweł II był ojcem naszej wolności, ojcem „Solidarności” i ojcem nowego spojrzenia na rzeczywistość. Jak dodał, „Jego nauczanie oraz jego całe życie było wielką formacją dla polskiego społeczeństwa oraz zwiastunem nadziei dla całego świata” – mówił Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera, dziś powinniśmy patrzeć w przyszłość pamiętając o lekcji, jaką dał nam Jan Paweł II. „Nasz wielki rodak, święty Jan Paweł II był na pewno osobą, która nie tylko zmieniła losy świata i losy Polski, ale też wyznaczyła nowe kierunki i ścieżki myślenia o przyszłości” – podkreślił.

Koncert Santo Subito – Prorok naszych czasów

Elementem obchodów był też koncert Santo Subito – Prorok naszych czasów. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne przygotowane z udziałem znanych polskich artystów, które przybliżyło najważniejsze przesłania pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Wykonane zostały utwory muzyczne, m. in. Święty Boże, Osiem błogosławieństw, Barka oraz medley z polskich Hymnów Światowych Dni Młodzieży. Pokazane zostały też materiały wideo z wypowiedziami Świętego Jana Pawła II zarejestrowanymi podczas pielgrzymek do Polski.

Uroczystości zakończyły się procesją księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejściem do wieży Sanktuarium, skąd wygłoszone zostało błogosławieństwo na cztery strony świata.


Zobacz także