Premier: Pamięć jest rzeczą niezbędną do funkcjonowania narodu

Bez pamięci trudno wyobrazić sobie silny naród, który dumnie patrzy w przyszłość -  mówił szef rządu podczas Gali Strażnik Pamięci 2019 w Warszawie. To VII edycja nagrody Tygodnika Do Rzeczy, przyznawanej osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla szerzenia i obrony prawdy historycznej dziejów Polski.


Statuetki na podeście. 1 z 10
Fot. Adam Guz / KPRM

Historia jest dziełem człowieka – kontynuował Mateusz Morawiecki cytując polskiego wieszcza Zbigniewa Herberta. Podziękował wszystkim tym, którzy są emisariuszami z przeszłości do przyszłości. Wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci, są niezwykle cenne - zakończył premier.

Nagroda tygodnika "Do Rzeczy" nazwana Strażnik pamięci przyznawana jest w trzech kategoriach:  Twórca - wyróżnienie osoby, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. Instytucja - tytuł przyznawany jest muzeom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz organizacjom, które zostały powołane lub w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu oraz Mecenas - nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, w szczególny sposób materialnie wspierający dbałość o pamięć historyczną.


Zobacz także