Premier otworzył Polsko - Emirackie Forum Biznesu

Szef rządu na spotkaniu w Dubaju zachęcał biznesmenów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do wzmacniania kontaktów handlowych i inwestowania w Polsce.


Premier powiedział, że Polska, podobnie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, jest wielkim placem budowy, największym w Europie. - Nie jest przesadą, kiedy mówimy o Polsce jako o największej europejskiej inwestycji - zaznaczył szef rządu. - Tylko w ciągu najbliższych 10 lat w Polsce będziemy inwestowali w szeroko pojętą infrastrukturę ponad 200 miliardów dolarów - dodał, wyjaśniając, że Polska nadrabia kilkudziesięcioletnie zaległości.

- Będziemy zachęcali fundusze inwestycyjne działające w waszym kraju do jeszcze większej aktywności - zadeklarował premier. Dodał, że Polska docenia wysiłek i zaangażowanie instytucji finansowych z państw arabskich i wyraził przekonanie, że wspólny biznes może być jeszcze bardziej imponujący.W wystąpieniu Donald Tusk zwrócił uwagę, że stosunki biznesowe powinny opierać się na zaufaniu, a Zjednoczone Emiraty Arabskie to partner godny zaufania.

Przybliżając emirackiej elicie biznesowej sytuację gospodarczą Polski, premier zwrócił uwagę, że nasz kraj jest bardzo odporny na światowy kryzys finansowy. Podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat państwa Unii Europejskiej łącznie zanotowały średni wzrost gospodarczy bliski zeru. W tym czasie polska gospodarka urosła o około 18 proc.

Szef rządu spotkał się też z ministrem gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultanem ibn Saidem al-Mansurim i prezesem Dubajskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Abdulem Rahmanem Saifem Al Ghurairem.

Premier poinformował, że w skład polskiej delegacji wchodzą szefowie największych polskich spółek, zarówno z sektora prywatnego i państwowego, które wyrażają swoją gotowość do współpracy. Szefowi rządu towarzyszą prezesi polskich firm z branży paliwowej, finansowej, lotniczej i prawniczej. W spotkaniach biznesowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej biorą także przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw operujących na świecie i zainteresowanych współpracą z partnerami w tym regionie, m.in. z branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej, chemicznej oraz dóbr luksusowych. W różnych etapach wizyty uczestniczy około 40 polskich biznesmenów.


Zobacz także