Premier odwiedził Klinikę "Budzik"

-ʺBudzikʺ powinien być dobrym znakiem dla wszystkich, którzy wierzą w to, że dobra wola, energia, nowoczesność i środki finansowe mogą przynieść cudowne efekty- powiedział premier


Premier witany przez Ewę Błaszczyk 1 z 5
Maciej Śmiarowski/KPRM

Donald Tusk mówił, że bardzo ważny jest unikatowy charakter placówki dający szanse na powielanie dobrego wzoru.

Szef rządu podkreślił, że takiego drugiego miejsca w Polsce niestety nie ma. -Ono powstało dzięki energii Pani Ewy Błaszczyk- fundatorki, lekarzy , rehabilitantów i darczyńców.

Dodał, że efekty czyli cztery wybudzenia w ostatnim czasie pokazują, że nadziei i wyleczeń może być więcej. -Będę starał się także uruchamiać energię i dobrą wolę innych ludzi i instytucji. Będziemy starali się pamiętać, że takie miejsca warto chronić.

Pierwsza taka klinika Polsce

Klinika została uruchomiona w lipcu 2013 r. To pierwszy w Polsce szpital dla dzieci przebywających w śpiączce na skutek ciężkich urazów mózgu.

"Budzik" działa w warszawskim Międzylesiu przy Klinice Neurorehabilitacji Centrum Zdrowia Dziecka.

Budowa kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, została sfinansowana przez Fundację "Akogo?" dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE. Jej budynek, z wyglądu przypominający wielki biały budzik, powstawał 10 lat.

W klinice znajduje się 15 łóżek z pełną infrastrukturą niezbędna do zapewnienia leczenia, opieki i rehabilitacji neurologicznej dzieci w śpiączce. W ciągu czterech pierwszych miesięcy działania kliniki udało się doprowadzić do wybudzenia 4 pacjentów.

Children in a coma once again became needed, as there are people that believed that modern science and determination may help children wake from a coma.


Donald Tusk
Program Leczenia dzieci ze śpiączką

Fundacja "Akogo?"  wspólnie z ministerstwem zdrowia wypracowała program zdrowotny poświęcony wybudzaniu dzieci ze śpiączki typu B. Program jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia i obejmuje:

  • poradę lekarską,
  • zabiegi pielęgniarskie,
  • świadczenia psychologiczne,
  • świadczenia logopedyczne,
  • świadczenia fizjoterapeutyczne.

W poniedziałek NFZ podpisał aneks do umowy z kliniką „Budzik”. W aneksie uwzględniono apel kliniki i podwyższono wycenę świadczeń.


Zobacz także