Premier o współpracy dwustronnej z premierem Wielkiej Brytanii

Współpraca dwustronna, sytuacja Polaków w UK oraz bezpieczeństwo międzynarodowe to jedne z tematów poruszonych podczas rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Borisem Johnsonem.

 


Budynek KPRM.

Premierzy przyjęli dokument wskazujący główne kierunki współpracy dwustronnej w kolejnym roku w wielu obszarach – w tym w odniesieniu do polityki klimatycznej i energetycznej, technologicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Rozmowy dotyczyły też współpracy gospodarczej. Premier podzielił się dobrymi rozwiązaniami gospodarczymi w czasie pandemii. Mówił m.in. o wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej o wartości ponad 300 miliardów złotych, czyli około 15 proc. PKB. Jak podkreślił, prognozy dowodzą, że polski rząd wybrał właściwą politykę, przy czym Polska jest krajem najmniej dotkniętym w UE, jeśli chodzi o wzrost PKB w 2020 r. Zaznaczył, że wychodząc z kryzysu wywołanego pandemią, Polska planuje koncentrować się na innowacyjnych sektorach gospodarki: cyfrowej i zielonej transformacji.

Ostatnia rozmowa telefoniczna premierów miała miejsce 8 maja br. Dotyczyła m.in. upamiętnienia 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej i relacji polsko-brytyjskich.  

Piotr Müller, Rzecznik Prasowy Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego


Zobacz także