Premier o ułatwieniach dla przedsiębiorców

Rząd zrobi wszystko by dopomóc najmniejszym przedsiębiorcom w rozwoju – mówił szef rządu podczas wizyty w Pilchowicach w województwie śląskim. Jak dodał, to przedsiębiorcy budują polską gospodarkę.


Premier Mateusz Morawiecki stoi przy ladzie i wybiera produkty. 1 z 5
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier podkreślił, że rząd wprowadza ułatwienia dla mikrofirm, by wesprzeć przedsiębiorców w prowadzeniu działalności. Mówił m.in. o Małym ZUS-ie plus. To rozwiązanie, które ma pomóc zarówno przedsiębiorcom, którzy zaczynają swoją działalność, jak i tym, którzy już ją prowadzą.

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy będą mogli płacić obniżone i liczone proporcjonalnie do dochodu składki na ubezpieczenia społeczne. Rozwiązanie to obejmie firmy, dla których sztywna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne to zbyt duże obciążenie.

Mateusz Morawiecki zapowiedział także nową propozycję tzw. estoński CIT. To forma opodatkowania zysków, która przesuwa jakikolwiek podatek, na czas wyciągania tych zysków z firmy. Chcemy, żeby w Polsce rósł ten mikro, mały i średni polski biznes, dlatego oferujemy estoński CIT dla wszystkich przedsiębiorców, którzy są w Polsce – podsumował premier.


Zobacz także