Premier o Specjalnej Strefie Demograficznej

- Myśląc o polskiej rodzinie myślimy dziś głównie o inwestycjach i miejscach pracy – powiedział w poniedziałek w Opolu premier Donald Tusk. Szef rządu wziął udział w konferencji poświęconej projektowi powstrzymania spadku ludności województwa opolskiego.


Szef rządu wziął udział w konferencji poświęconej projektowi powstrzymania spadku ludności województwa opolskiego

Premier podkreślił, że do rządu i samorządu należy stworzenie takich warunków polskiej rodzinie, aby „sytuacja materialna przynajmniej nie była powodem rezygnacji z dzieci czy decyzji o emigracji".

- Najważniejsze aby zapobiec dramatowi depopulacji jest odnalezienie tego, co szczególnie dotkliwie wpływa na wysoki poziom pesymizmu demograficznego, czyli większej niż gdzie indziej gotowości do wyjazdu i mniejszej gotowości do rodzenia dzieci – zaznaczył.

Specjalna Strefa Demograficzna to projekt samorządu województwa opolskiego, którego celem jest odbudowa potencjału ludnościowego, poprzez tworzenie miejsc pracy oraz poprawę jakości życia. Taki program jest niezbędny, bo do 2035 roku prognozowany spadek liczby ludności wyniesie w tym regionie około 12 proc. - to tak, jakby zniknęło całe Opole.

Wskaźnik dzietności w województwie wynosi 1,082 wobec 1,38 w kraju oraz 1,6 w UE. Czy programy regionalne (np. Specjalnej Strefy Demograficznej lub refundacji in vitro) mogą stanowić uzupełnienie rządowego programu polityki prorodzinnej? W trakcie tzw. "drugiego expose" premier Donald Tusk zapowiedział realizacje programu "Mieszkanie dla młodych", finansowanie zabiegów in vitro, wprowadzenie rocznego urlopu rodzicielskiego, współfinansowanie budowy żłobków i dopłaty z budżetu do przedszkoli.


Zobacz także